Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Diplomaté Izraele stávkují

Česko

Zaměstnanci izraelského ministerstva zahraničí jsou často na sociálních dávkách a žijí pod hranicí chudoby

JERUZALÉM Celkem pět ruských leteckých speciálů s prezidentem Dmitrijem Medveděvem a s půltisícovkou předních ministrů, diplomatů a podnikatelů dnes mělo přistát na izraelském letišti Ben Guriona. Nepřistanou, Rusové cestu zrušili.

Důvod? Izraelští diplomaté dva týdny před státní návštěvou oznámili, že ji zajišťovat nebudou. Stávkují, mají prý malé platy.

„Naším úkolem je zajistit návštěvu na nejvyšší možné úrovni - za dané situace je to ale nemožné,“ připustil izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman v době, kdy jeho podřízení hrozili, že nedají izraelské vízum ani Medvěděvovi.

„Počínaje 27. prosincem nepomáháme s žádnými oficiálními návštěvami, ať už jde o izraelské činitele v zahraničí, nebo cizí hosty v Izraeli,“ oznámila předsedkyně odborů na ministerstvu zahraničí Hanan Goderová. Izraelští politici varují, že dlouhodobá stávka již začíná poškozovat zájmy státu ve světě.

Situaci kolem zrušené ruské návštěvy tak musel osobně „žehlit“ prezident Šimon Peres během telefonátu do Kremlu. Medvěděv zítra pojede za jordánským králem Abdalláhem II., chce se také podle plánu sejít se šéfem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem.

Nikdo nezůstává na pochybách, že izraelští zaměstnanci ministerstva zahraničí berou své výhružky smrtelně vážně. Své o tom ví šéf bulharské diplomacie Nikolaj Mladenov, který zůstal loni v červenci sám na chodníku po návštěvě jeruzalémského památníku obětem holocaustu Jad Vašem. Nebo izraelský premiér Benjamin Netanjahu -tomu jeho diplomaté odmítli zajistit návštěvu v Řecku a v USA.

Zkušenosti už má i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Když v létě přiletěl na oficiální návštěvu a vystupoval z letadla, ruskou trikoloru mohl zahlédnout leda na boku svého Iljušinu. Ani po standardním červeném koberci nebylo památky. Jistý otazník proto visí také nad návštěvou německé kancléřky Angely Merkelové, která má přiletět koncem měsíce. Tuto sobotu se do Izraele chystá český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Džíny a žabky Protokol a běžné diplomatické zdvořilosti se v Izraeli „nenosí“ od loňského února. Nátlakové akce lehčí povahy jako výměny obleků za džíny, plážové žabky a trika s nápisy „Jsem chudý diplomat“ nezabraly. Nespokojení státní zaměstnanci včetně těch, kteří pracují na diplomatických misích v zahraničí, tak sáhli k těžšímu kalibru: chodí sice do zaměstnání, odmítají ale zajišťovat oficiální návštěvy, rozesílat diplomatické nóty a vydávat vstupní víza.

Neřeší také konzulární případy izraelských občanů v cizině. Ve svém prohlášení vyzvali všechny izraelské turisty, kteří „ztratí své cestovní doklady, budou potřebovat lékařské ošetření nebo čelit právním problémům“, aby se obrátili na ministerstvo financí.

Izraelský rozhlas již informoval o případu skupiny dvaceti Izraelců, která uvízla bez pomoci v chilském městě Punta Arenas poté, co tam propukly demonstrace proti zvyšování cen. Izraelcům se nepodařilo navázat žádný kontakt s ambasádou. Diplomat, sociální případ Faktem ovšem je, že mnohá izraelská média vnímají protestní akci diplomatů jako opodstatněnou. Podle údajů zveřejněných izraelským ministerstvem financí jsou platy na ministerstvu zahraničí v Jeruzalémě až o polovinu nižší než na ministerstvu obrany v Tel Avivu. Rozdíl mezi odměňováním diplomatů a agentů tajné služby Mossad v zahraničí je ještě propastnější.

Odborový svaz ministerstva zahraničí uvádí i působivější čísla: dvanáct procent z osmi set zaměstnanců žije pod hranicí chudoby. Pětadvacet procent z nich pobírá ke svému nízkému platu sociální dávky. Prvních pět let na ministerstvu berou zaměstnanci se vzděláním minimálně na úrovni bakaláře pět tisíc šekelů (25 tisíc korun). Minimální mzda v Izraeli přitom činí 4800 šekelů.

„Diplomaté pracující v zahraničí berou zpravidla poloviční plat ve srovnání se svými kolegy ze Západu a o čtyřicet procent méně, než jejich íránští kolegové,“ napsal izraelský list The Jerusalem Post.

Dvacítka předních izraelských velvyslanců ve světě se již obrátila v dopise na premiéra Netanjahua, aby „potupnou“ situaci jejich mladších kolegů vyřešil.

O autorovi| EVA TUREČKOVÁ, spolupracovnice LN na Blízkém východě

Autor: