Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dítě pohlídají i v nákupním centru

Česko

Jste celý den v práci, babička bydlí daleko od vás, slečna na hlídání je pro vás příliš drahá a vaše dítko je předškolního věku? Hlídání v době letních prázdnin zajišťují také dětské koutky v shopping mallech.

Odborníci však toto řešení nedoporučují.

Vdobě, kdy jsou školky zavřené, kdy babičky jsou stále ještě pracující a letní dovolená není dovolená na celé léto, vzniká problém s umístěním ratolestí.

Najmete si slečnu na hlídání, necháte je na odpoledne u sousedky nebo zaplatíte nekřesťanskou sumu za soukromou školku?

Někteří rodiče dávají své děti do tak zvaných dětských koutků v nákupních centrech. Ne ve všech je ale vaše dítě v bezpečí a ne ve všech může zůstat celé odpoledne.

Například v nákupním centru Chodov nejsou pracovnice dětského koutku nijak proškolené, nemusí mít žádné pedagogické ani zdravotnické vzdělání a neprochází žádným kurzem první pomoci

„Na Chodově jsem našla inzerát nabízející brigádu v dětském koutku v nákupním centru. I když jsem předtím žádné zkušenosti s dětmi neměla, přijali mě. Práce nebyla nijak složitá ani zábavná. Jen jsem seděla u klouzačky a koukala, jak ji děti sjíždí, došla se s nimi vyčurat, když mě požádaly, a sledovala, jak si malují,“ říká studentka Kristýna Janíčková.

Před delším umístěním potomka do podobného zařízení varují také odborníci. „Umísťovat děti do těchto zařízení rozhodně není dobrá volba. Lidé, kteří pracují z dětmi, by měli mít alespoň základní pedagogické vzdělání. V určitých situacích jinak mohou na děti špatně působit a mohou je negativním způsobem ovlivnit,“ říká psycholožka Věra Drtinová. Rozhodnutí, zda své dítě do dětského koutku v shopping mallu dá, či nikoliv však závisí na každém konkrétním rodiči.

Za hodinu hlídání zaplatíte padesát korun Hodina hlídání vás na Chodově přijde na 49 korun, za každou započatou půl hodinu po tom zaplatíte 15 Kč a po třech hodinách za každou hodinu 60 korun. Své ratolesti zde můžete nechat klidně celý den, jen to musíte předem ohlásit a dítěti dát s sebou svačinu. Koutky totiž nezahrnují žádné stravování.

Na Černém Mostě v „hlídacím koutku“ CČM prochází všechny dětské pečovatelky bezpečnostním školením. Hodina hlídání stojí 44 korun a každá další půlhodina 15 korun navíc. Desátá návštěva je přitom zdarma, stejně jako návštěva v den svátku či narozenin dítěte.

Pokud chcete potomka umístit do tohoto zařízení na celý den, opět mu musíte přibalit jídlo. Dětské centrum zajišťuje pouze pitný režim. V Metropoli Zličín pracovnice místního koutku opět žádným školením neprocházejí. Hodina vás přijde na 44 korun a každá další půlhodina na 15 korun.

Nejkvalifikovanější pracovnice dětského koutku se nachází v nákupním centru v Letňanech.

Hlídací slečny umějí první pomoc „Naše pracovnice mají pedagogické nebo zdravotnické vzdělání. Pokud ho nemají, musí mít dlouhodobou praxi v oboru, na příklad jako au pair. Pro všechny zaměstnance také zajišťujeme pravidelná školení,“ říká majitelka centra Letňánek. Do tohoto zařízení ale není možné umístit dítě na více než tři hodiny. Slouží výhradně jako krátkodobá služba, ne jako náhrada za školku.

Arkády Pankrác mají dětský koutek také. Jejich pracovníci projdou kurzem první pomoci, nemusí mít pedagogické vzdělání, ale měli by mít „dobrý vztah k dětem“. Na celý den sem ratolest umístit můžete, ale sami pracovníci koutku to nedoporučují. Hodina stojí 49 korun a každá další půlhodina 15 korun.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...