Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dítě z inkubátoru ochrnulo. Nemocnice zaplatí tři miliony odškodného

Novorozeně v inkubátoru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novorozeně v inkubátoru | foto: Shutterstock

HRADEC KRÁLOVÉ Tři miliony korun má zaplatit Fakultní nemocnice v Hradci Králové rodičům holčičky, která v inkubátoru onemocněla nozokomiální infekcí. V pátek o tom rozhodl Krajský soud v Hradci Králové. Děvčátko je trvale ochrnuté. Rodiče původně požadovali šest milionů.

Nemocnice byla ochotná přistoupit na mimosudní vyrovnání s rodiči, pojišťovna ale požadovala rozhodnutí soudu. Manželům Hradickým se narodila dvojčata, která měla ale nízkou porodní váhu, proto obě dívky skončily v inkubátoru. Jedna z holčiček se ale nakazila infekcí, která u ní způsobila zánět a rozpad mozkové tkáně. Nakazila se zřejmě od personálu. Podle rodičů stav holčičky, která není schopna pohybu, vyžaduje stálou odbornou péči.

Soudkyně Věra Adámková řekla, že děvčátko se nikde jinde než v nemocnici nakazit nemohlo. "Oni připouštějí jedině, že na ni patrně sestra sáhla nedesinfikovanou rukou, protože tyto bakterie kolují v každé nemocnici a bohužel někdy dochází k tomu, že se takový případ stane," řekla Adámková.

Vedení nemocnice v Hradci Králové nabídlo rodičům jako odškodné dva miliony korun. Nakonec bylo ale ochotné přistoupit i na požadavek rodičů, tedy vyplatit jim šest milionů. Proti se ale postavila pojišťovna.

Z peněz přizpůsobí dům ochrnutému dítěti
Rodina si podle Adámkové ze získaných peněz chce uzpůsobit rodinný domek, ve kterém žije, aby mohla zajistit potřebnou péči. "V podkroví dostaví místnost a najmou si ošetřovatelku. Bez celodenní pomoci se dítě neobejde," řekla Adámková. Dítě podle ní není schopné zvednutí hlavičky ani jiných pohybů. Dnešního vynesení verdiktu se nezúčastnil nikdo z rodiny ani fakultní nemocnice. Vyjádření vedení nemocnice zjišťuje. Proti verdiktu soudu je možné podat do 15 dnů odvolání.

ČTĚTE TAKÉ

Tuzemské soudy podobné případy řeší poměrně často, například hradecký krajský soud v roce 2009 rozhodl, že Semilská nemocnice má zaplatit odškodné 520.000 korun rodičům čtyřletého chlapce, který zemřel v nemocnici v roce 2006 při operaci nosních mandlí. Jeho rodiče uspěli už dříve u semilského soudu s jinou žalobou, kterou se domáhali náhrady škody, v tomto případě se nemocnice s rodinou dohodla mimosoudně a vyplatila jim každému 240.000 korun.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Rozhovor s MUDr. Jiřím Slívou, Ph.D. o podávání léků na bolest dětem
Rozhovor s MUDr. Jiřím Slívou, Ph.D. o podávání léků na bolest dětem

Kdy je zvýšená teplota u dětí v pořádku a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor? Na vaše otázky...