Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Divadelní půlměsíc nad Prahou

Česko

Zbrusu nový festival Nad Prahou půlměsíc se hodlá věnovat orientální kultuře. Odstartuje 10. října a potrvá týden.

PRAHA Nový Festival pořádá sdružení Komba, které již má na svém kontě úspěšnou Tvůrčí Afriku. Představí kultury Maghrebu a Mashreku, především divadlo a literaturu. „Současnost je plná nevědomosti, předsudků, nenávisti a strachu ze všeho jiného, neznámého. Častým terčem těchto předpojatostí se stává dnes především vše spojené s arabským, muslimským světem, kulturou, společností, náboženstvím, zvyky. Zapomíná se na to, že kultura těchto zemí v pravém slova smyslu je pokladnicí světové kultury a vzdělanosti a že nabízí jeden z klíčů k pochopení naší civilizace,“ vysvětluje zakladatelka nové přehlídky, dramaturgyně Lucie Němečková, a dodává, že festival reaguje na vzrůstající zájem o orientální kultury. První část festivalu se bude víc zabývat divadlem, v druhé polovině dojde i na hudební projekty. Festival otevře pohádka Tisíc a jedna noc v Divadle Minor, na níž navážou výtvarné a divadelní dílny pro děti i rodiče, promítaní loutkového filmu Jiřího Vaňka o islámu a další překvapení.

Proměny lidské psychiky V Rock Café pak jsou připravené dvě reprízy inscenace Svatá země Mohameda Kacimiho (11. - 12. 10.), která je první hrou arabského dramatika, uvedenou na českých jevištích. Kacimi je Alžířan naturalizovaný ve Francii a jeho text bez patosu a s místy až šokující věcností líčí proměny lidské psychiky v době nikdy nekončící ho válečného konfliktu Izraele a Palestiny, Předává tu poselství humanisty, který si uvědomuje, jaký fanatismus lidstvo rozděluje a že největší krutosti se zpravidla páchají ve jménu nejušlechtilejších myšlenek.

Čestným zahraničním hostem nové přehlídky bude iránská dokumentaristka Maryam Khakipour, která přiveze dva dokumenty nejen o tradičním iránském divadle Siah Bazi. které svými postupu připomíná evropskou commedii dell’arte. Jde zároveň o napínavý příběh teheránského divadelního souboru, který vláda zakázala. Soubor získal před několika lety azyl v pařížském divadle Soleil u slavné divadelní režisérky Ariane Mnouchkine. Režisérka bude také 13. 10. diskutovat se studenty na katedře divadelní vědy FF UK.

V kavárně Fra se pak 15. 10. uskuteční čtení z právě vycházejícího románu Tisíc domů snů a hrůzy, jehož autorem je nositel Goncourtovy ceny, afghánský spisovatel Atík Rahimi. Ve Viole se o den později odehraje pořad Zelená lampa poezie, kde se syrští, alžírští a palestinští básníci a básnířky žijící v Praze představují. Své verše v češtině a arabštině čtou Charif Bahbouh, Jafar Hedar, Sana Hedarová, Adda Keddam, Rachid Rahma. Festival zakončí 17. 10. večer hudby, tance i arabských kulinářských specialit v Městské knihovně, který bude věnovaný palestinskému básníkovi Mahmudu Darvisovi.

Autor: