Skoro to vypadalo, že tu vyrůstá televizní kanál, který si diváka nekupuje omíláním všudypřítomných banalit: TV Barrandov vysílá hodně evropských filmů, a když se člověk vyhne nesnesitelné dikci paní Bubílkové nebo sebestředným exhibicím pana Saudka, dá se v programu leccos najít.
A hle: první díl letitého seriálu Třicet případů majora Zemana Smrt na jezeře zaznamenal na Barrandově v neděli večer mimořádnou pozornost – share 5,37 procenta a rating 1,86 procenta. Socialistické politické detektivky pořád letí. V roce 2009 si TV Barrandov kupuje diváka Zemanem.
Na jiném kanálu se zatím zpovídají docela jiní hrdinové. V pondělí zrovna paní Marie Havlůjová. „Dejte toho spratka pryč,“ velel prý vzteklý vyšetřovatel, když ji vyslýchal a její čtrnáctiměsíční Tomáš plakal.
Důstojná paní s výraznou tváří ani po půl století, jež od jejího vyšetřování, věznění a poté pokračující perzekuce celé mimořádně statečné rodiny už uplynulo, nevymaže slzy z hlasu. Mluví o nátlaku, jemuž našla odvahu odolat: nepodepsala spolupráci, i když se o osud svého dítěte hrozně bála.
Není to příjemná podívaná, jakou Česká televize nabízí v cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy. Ukazuje křivdy, jimž „poctiví občané“ obvykle mlčky přihlíželi, a hrdinství, jakého není každý schopen. Co kdo dělal a jak se choval za války, hned po ní, v letech padesátých a dál, mnozí vědět ani nechtějí. Radši se podívají na „zmužilého“ Honzu Zemana, co si věděl vždycky rady.
Jenže to, co prožívali skuteční, a dodnes zcela neznámí hrdinové, se od interpretace v „řemeslně zdatných“ detektivkách ze života příslušníků bezpečnosti opravdu hodně liší. Podívejte se na reprízy Neznámých hrdinů (zítra na ČT2 a v neděli na ČT24).
Co se opakuje na obhajobu vysílání děl typu „majora Zemana“? Diváci to chtějí. Odpovědí na takovou demagogii by mohl být citát z Josefa Čapka: „Řemeslný talent nedělá umělce, dělá ho od základu talent mravní.“
Že moralizuju? Jenom se pořád ještě divím.
O autorovi| Marta Švagrová, redaktorka LN