Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

DJ, který se stal hlavou státu

Česko

Nový madagaskarský vůdce Andry Rajoelina se dříve živil hudbou. Pak jako starosta vytáhl proti vládě

ANTANANARIVO/PRAHA Začínal jako DJ a pořadatel pouličních koncertů. Nyní se stal novým madagaskarským prezidentem, nejmladším na celém africkém kontinentu. Čtyřiatřicetiletý Andry Rajoelina zažil během posledních deseti let enormně rychlý vzestup až na úplný politické výsluní. Jak to ale dokázal?

Charismatický Rajoelina se narodil v roce 1965. Od svých devatenácti let se spíše jen bavil pořádáním koncertů i jiných živých vystoupení a mixováním hudby. Pak ale začal vydělávat velké peníze v reklamě. Byl natolik úspěšný, že si pořídil vlastní televizní a rozhlasovou stanici VIVA.

V roce 2007 se jako vůdce hnutí mladých s názvem TGV (Tanora malaGasy Vonona) rozhodl kandidovat na starostu madagaskarské metropole Antananariva. Získal 63,3 procenta hlasů a vyhrál. Přišel, dá se říct, odnikud, ale právě v tom tkví podle jeho příznivců jeho osobní kouzlo. Svou energickou a tak trochu bláznivou kampaní si získal na svou stranu mladé lidi. Podařilo se mu kolem sebe vytvořit aureolu, jako mají popové hvězdy.

„Pohodová“ kampaň Na předvolebních setkáních upoutával rytmickou „pohodovou“ hudbou i prodáváním triček se svým portrétem. Taková kampaň se mladým zalíbila. Starší voliče si pak podmanil svými přesvědčivými projevy. Díky charismatickému vystupování a schopnosti rychle reagovat je přezdíván TGV (podle francouzského rychlovlaku).

Ve funkci starosty madagaskarské metropole se rychle vyprofiloval jako velmi rázný, sebevědomý politik. Nebál se ostře kritizovat zejména tehdejšího prezidenta Marca Ravalomananu, kterého nazýval diktátorem. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat – loni 13. prosince vláda rozhodla o uzavření jeho televizní stanice VIVA. Tehdy se Rajoelina pustil do ještě mnohem intenzivnějšího boje proti současné hlavě státu. Byl sice zbaven funkce starosty, na svou stranu si ale získal tisíce nových příznivců a především armádu. Prezidentu Ravalomananovi pak již nezbylo nic jiného než potupně opustit prezidentský palác a odejít do exilu.

I když má tvář dítěte, budí neuvěřitelný respekt a podle některých z něj jde až strach. „Bojím se starosty,“ citoval list The New York Times letos v únoru jednu ze zaměstnankyň místního ministerstva školství. „Ještě ani není u moci, a už říká: Já řídím vládu, já řídím armádu. Co se stane, až opravdu začne vládnout? Bude ještě horší než současný prezident,“ dodala.

A již nyní se ukazuje, že Rajoelina opravdu neztrácí čas a vystupuje velmi sebejistě. Když v úterý poprvé vstoupil do Ravalomananovy pracovny, hned se označil za prezidenta. Bylo to ale ještě předtím, než ho do této funkce jmenovala armáda. Podle ústavy je minimální věk prezidenta čtyřicet let, Rajoelinovi je ale pouhých 34.

Říkejte mi prezident Ihned také začal rozdávat rozhovory. „Můžete mi říkat prezident,“ uvedl pro francouzskou televizní stanici LCI. „Ravalomanana rezignoval, premiér a ministři také odstoupili. Já jsem nyní šéfem přechodné vlády, která připraví prezidentské volby, jež se uskuteční do 24 měsíců,“ dodal.

Podle madagaskarské ústavy má ale po rezignaci prezidenta převzít moc předseda horní komory parlamentu a zorganizovat volby do dvou měsíců. Je sice pravdou, že nyní má Rajoelina za sebou podporu davů, začínají ale sílit hlasy volající po konání prezidentských voleb co nejdříve, nikoli až v roce 2011. Jak dlouho se tedy mladý vůdce ve své funkci udrží, zůstává nejisté.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...