Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Dlouhá cesta k léku proti rakovině

Česko

Testy nadějného preparátu, který prokázal protinádorovou účinnost při zkouškách na zvířatech, budou probíhat ještě dlouho, říká profesor Pavel Klener z Ústavu hematologie a krevní transfuze.

V jaké fázi testování látky GS 9219 se nyní nacházíte?

Preklinické a experimentální studie jsou již dokončeny. Nyní nastupuje zkoušení klinické. Pokud vše půjde dobře, tak bude zahájeno někdy po prázdninách. V první fázi se vůbec nesleduje protinádorový účinek léku. Musí se ověřit, zda u člověka látka nebude vyvolávat nějaké nežádoucí účinky. Dále se hledá nejvhodnější dávkování. Vychází se z pokusů na zvířatech, ale dávka pro člověka může být odlišná. Následující další tři etapy testování si vyžádají poměrně značný čas. Není vůbec zvláštností, když uběhne i více než deset let od objevu protinádorového účinku k zavedení do praxe.

Někdy se dočkáme zklamání až v poslední etapě. Může se ukázat, že látka není lepší než ty dnešní. Preparát z dílny profesora Antonína Holého se v médiích popisuje jako zázračný. Vzbuzuje tolik nadějí i mezi odborníky?

Za dobu své onkologické praxe jsem zažil řadu přípravků, kde se zdůrazňovaly přednosti nové látky. Většinou je první fáze velmi entuziastická, všichni mají velká očekávání a připisují léku mimořádné vlastnosti. Následuje fáze deprese, kdy se zjistí, že to vlastně není tak, jak se předpokládalo. Ve třetí fázi se možná zjistí, že ten lék je dobrý, ale jenom na něco.

Například karcinom prsu je onemocnění, které se vyskytuje v různých variantách, a nový lék, který je velkým přínosem, se nehodí pro všechny nádory. Ale to si samozřejmě pacienti neuvědomí, a když vidí, že mají stejnou diagnózu, tak se podání léku dožadují. Je to zcela logické, nelze jim to vyčítat.

Celý rozhovor si můžete poslechnout v magazínu Ženšen, který je dostupný na www.rozhlas.cz/leonardo/audio

Autor: