Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Dluhy brání obnově Iráku, sousedé je ale neodpustí

Česko

STOCKHOLM Za přísných bezpečnostních opatření se včera do Stockholmu sjeli účastníci druhé Mezinárodní konference o míru, obnově a stabilitě Iráku. Jeho vláda se na ní snažila přimět své věřitele k odpuštění dluhů ve výši zhruba 60 miliard dolarů. Dva největší věřitelé -Saúdská Arábie a Kuvajt - ale na konferenci vyslaly jen nižší diplomaty. Nepřítomnost ministrů zahraničí těchto dvou států Irák zklamala.

Podle některých analytiků udržují sunnitské arabské země v Perském zálivu a na Blízkém východě odstup od Iráku od pádu režimu Saddáma Husajna proto, že se obávají mocné, šíity vedené země v sousedství.

Irácká vláda si od jednodenního setkání slibovala zejména příslib další hospodářské pomoci a prominutí dluhů, k němuž vyzval účastníky irácký premiér Núrí Málikí. „Irák není chudá země. Má obrovské lidské a materiální zdroje, ale dluhy Iráku, které jsme podědili po diktátorovi (Saddámu Husajnovi), brání procesu rekonstrukce země,“ prohlásil Málikí na konferenci.

Zhruba 66,5 miliardy z celkové sumy 120,2 miliardy dolarů iráckého dluhu už bylo podle nejnovějších odhadů ministerstva zahraničí USA prominuto. Více než polovina zbývající dlužné částky přitom připadá právě na arabské státy v Zálivu, především Saúdskou Arábii a Kuvajt, dále Spojené arabské emiráty a Katar.

Kuvajtu kromě toho vyplácí Irák kompenzace za Saddámovu invazi z roku 1990, na což je povinen odvádět pět procent svých zisků z prodeje ropy. Tato platba letos dosáhne asi 3,5 miliardy dolarů.

„Irák není chudá země. Má obrovské lidské a materiální zdroje.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!