Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Hledá se ukrajinský velvyslanec do Prahy. Chceme nejlepšího, proto to trvá, řekl Kuleba

Česko

  14:24aktualizováno  16:28
„Buďte trpěliví a budete mít toho nejlepšího velvyslance,“ vzkázal ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba Čechům po jednání s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti). Podle Kuleby ukrajinské vítězství zničí Putinův plán na zruinování evropského hospodářství.

Ukrajina je v konečné fázi výběrového procesu nového velvyslance v Česku, existuje několik kandidátů. Post není obsazený déle než rok poté, co se poslední velvyslanec Ukrajiny v ČR Jevhen Perebyjnis přesunul na post náměstka ukrajinského ministra zahraničí. Ukrajina za tu dobu podle Kuleby nenalezla někoho, kdo by plně vyhovoval této misi vzhledem k prvotřídním vzájemným vztahům.

„Jsme ale v konečné fázi výběrového procesu. Máme už určitý výběr několika málo kandidátů a konečné rozhodnutí učiní prezident. Buďte trpěliví a budete mít toho nejlepšího velvyslance,“ vzkázal Čechům Kuleba na tiskové konferenci.

Lipavský doplnil, že Česko otázku zastoupení Ukrajiny v ČR opakovaně zvedá. „Na druhou stranu je potřeba respektovat suverenitu rozhodování ukrajinské strany v této věci. To znamená, že nelze jít nad rámec toho, že to v přátelských rozhovorech pravidelně zmiňujeme,“ dodal.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) před týdnem v pořadu Partie na CNN Prima News uvedl, že doufá v to, že velvyslanec v Česku bude během týdnů až měsíců.

Kuleba v pondělí také do Prahy přivezl souhlas ukrajinské vlády týkající se jmenování nového českého velvyslance v Kyjevě. Podle dřívějších informací Deníku N jím bude dosavadní ambasador v Dánsku Radek Pech. Vystřídá Radka Matulu, který je v Kyjevě už šestým rokem.

Nelze vyměnit mír za část Ukrajiny, míní Lipavský

„Neexistuje žádná alternativa k členství Ukrajiny v NATO, Evropa nebude bezpečná, dokud země nebude součástí aliance,“ řekl ministr Kuleba. Informoval také o tom, že se na Ukrajině na podzim uskuteční fórum obranného průmyslu, byly pozvány stovky předních zbrojařských firem z celého světa.

Šéfové diplomacií podle Lipavského probrali aktuální vývoj situace na Ukrajině či mezinárodní diplomatická jednání o možném mírovém ukončení války. „Česko podporuje ukrajinský mírový plán. Není možné dělat žádné ústupky znamenající porušení mezinárodního práva a vyměnit mír za jakoukoli část právoplatného území Ukrajiny,“ řekl Lipavský. Ujistil tak, že Česko bude vždy podporovat Ukrajinu, jejíž odvaha vyžaduje veliký respekt.

Obranou před ruským imperialismem je podle Lipavského aktivní podpora Ukrajiny a jejího přijetí do Severoatlantické aliance (NATO) a Evropské unie. Ministři také hovořili o druhém parlamentním summitu Mezinárodní krymské platformy, který se uskuteční 24. října v Praze.

Česko a Ukrajina mají skvělé komunikační kanály na všech úrovních, míní Kuleba. „Velmi si ceníme skutečnosti, že se Česko rozhodlo vytvořit zvláštní vztahy s Dněpropetrovským regionem na Ukrajině s ohledem na obnovu tohoto regionu,“ uvedl. Šéfové diplomacií podle něj hovořili také o bezpečnostní a obranné spolupráci. Kuleba také poděkoval za aktivní roli ČR při loňském předsednictví v Radě EU s ohledem na integraci Ukrajiny do EU.

„Setkal jsem se s poradcem pro národní bezpečnost Tomášem Pojarem, abychom podrobně jednali o dalším rozvoji naší obranné spolupráce. Pozval jsem také českou vládu a firmy na první ukrajinské fórum obranného průmyslu, které se uskuteční letos na podzim,“ uvedl ukrajinský ministr zahraničí na twitteru.

Ukrajina je striktně proti omezování dovozu obilí, prohlásil Kuleba

Ukrajina je striktně proti tomu, aby státy zaváděly vlastní omezení na dovoz obilí. Platnost současného zákazu skončí 15. září. Ukrajinský ministr zahraničí Kuleba v pondělí na tiskové konferenci na dotaz uvedl, že návrh států vnímá jako krok proti principu solidarity, na kterém je založena Evropská unie.

Polsko, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko podporují návrh prodloužit zákaz dovozu obilí z Ukrajiny do svých zemí do konce letošního roku. Podle agentury Reuters to minulý týden uvedl polský ministr zemědělství Robert Telus. Evropská unie umožnila v květnu těmto pěti zemím sousedícím s Ukrajinou zakázat na svém trhu prodej ukrajinské pšenice, kukuřice, řepkového semene a slunečnicových semen. Tranzit těchto komodit do dalších zemí ale není omezen. Zákazem dovozu ukrajinských zemědělských produktů se země snaží chránit domácí zemědělce.

Kuleba na tiskové konferenci komentoval také situaci civilních zajatců na Krymu. Podle něj hledá Ukrajina způsob, jak zajatce osvobodit co nejdříve. Jako vhodnou příležitost k diskusi o možných řešeních vidí například parlamentní summit Mezinárodní krymské platformy.

Kuleba se v Praze setkal také s poradcem pro národní bezpečnost Tomášem Pojarem. „Podrobně jsme jednali o dalším rozvoji naší obranné spolupráce. Pozval jsem také českou vládu a firmy na první ukrajinské fórum obranného průmyslu, které se uskuteční letos na podzim,“ uvedl ukrajinský ministr zahraničí na twitteru.

Pravidelnou každoroční schůzku vedoucích zastupitelských úřadů ČR v zahraničí zahájil v pondělí ráno premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zahraničí Lipavský.

Představitelé české diplomacie a pozvaní hosté budou při třídenní poradě hovořit o řadě zahraničně politických, bezpečnostních, konzulárních, unijních a ekonomických témat, včetně války na Ukrajině a jejích dopadů na Evropu a svět.

V pondělí dopoledne se svými projevy kromě premiéra a ministra zahraničí vystoupila také ministryně obrany Jana Černochová (ODS), ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Odpoledne pak k velvyslancům promluvil ukrajinský ministr zahraničí Kuleba. V úterý odpoledne přijme vedoucí zastupitelských úřadů prezident Petr Pavel na Pražském hradě.

Autoři: ,