Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DNA se dá najít i po letech

Česko

Smrt devítileté Anny zůstává neobjasněna. K jedinému podezřelému zatím žádné přímé stopy nevedou

PRAHA Případ zavražděné devítileté Aničky se komplikuje.

Zkoumání expertů z Kriminalistického ústavu neprokázalo, že by na ostatcích děvčátka zůstaly stopy DNA Otakara T., hlavního podezřelého v případu. Detektivům tak stále chybí přímý důkaz, že vraždil právě on.

Někteří soudní znalci varují, že po pěti měsících, co ostatky děvčátka ležely zahrabané v zemi, existuje už jen malá šance, že se genetické stopy najdou.

Na druhou stranu odborníci předpokládají, že by na těle mělo zůstat sperma. To, že byla Anna znásilněná, potvrdila soudní pitva.

„Pokud by tam byla jen jedna jediná spermie, tak by ji na zbytku těla měli najít,“ říká například Marek Minárik, ředitel české biotechnologické společnosti Genomac.

„Spermie jsou velmi odolné, takže by tam s největší pravděpodobností zůstaly,“ potvrzuje soudní znalec Aleš Hořínek. Na sto procent to ale prý říct nejde, protože i genetický materiál podléhá vnějším vlivům.

Podle něj by se stopy uchovaly, pokud by tělo leželo někde na suchém místě.

„Stopy na obálce, kterou někdo olízl a byla v suchu, vydrží v podstatě deset až dvacet let,“ upřesnil Hořínek.

Čeká se na výsledky z oblečení Podle deníku Právo experti stále ještě zkoumají oblečení Aničky. To se ale našlo poškozené a mokré. Pokud budou mít odborníci štěstí, tak by mohli najít buňky pokožky, a pokud se pachatel poranil, tak i zbytky krve.

„Šance na nalezení biologických stop se však zmenšuje úměrně s dobou od smrti. Negativně může působit vlhko, teplo a mikroorganismy,“ uvedl genetik Daniel Vaněk, který zkoumal masové hroby v Bosně.

Stopy DNAalespoň prozatím policie nemá, ale během vyšetřování získala další nepřímý důkaz, že by pachatelem mohl být Otakar T.

Pozůstatky dívky byly totiž uloženy ve svázaném igelitovém pytli, který je prakticky totožný s tím, pod kterým našla policie v den dívčina zmizení v pražské Troji její ukrytý batoh. Právě ten je navedl na stopu pachatele, našly se v něm stopy jeho DNA. Proti Otakarovi T. svědčí i to málo, co policii řekl. Vždy tvrdil, že dívku neviděl a že jí neublížil, ale detektor lži ukázal, že o zmizelé něco ví. Policie je na základě těchto důkazů přesvědčena, že je pachatelem on.

Jestli se jí to ale podaří prokázat, je otázkou. V úvahu totiž přichází i varianta, že Otakar T. nevraždil, k vraždě se připletl náhodou anebo s sebou měl komplice.

„Moc nevěřím tomu, že kdyby policie nakonec měla jen nepřímé důkazy, tak by měla na to případ uzavřít s tím, že on byl pachatelem,“ míní například advokát Josef Lžičař.

Otázky, které jsou zatím bez odpovědi * Kdo zabil a znásilnil devítiletou Aničku? Policie od loňského října podezírá jediného muže: recidivistu Otakara T. Dřív, než se kriminalistům podařilo muži vraždu a znásilnění prokázat, zemřel. Policie případ stále vyšetřuje a nevylučuje, že za smrtí dívky stojí i jiní pachatelé. *Kde přesně pachatel Aničku přepadl? Dívka se při cestě ze školy rozloučila s kamarádkami na křižovatce s ulicí Pod Písečnou v pražské Troji. Tam byla také viděna naposledy. Domů to v tu chvíli měla asi deset minut pěšky. * Jaký by mohl mít Otakar T. k vraždě motiv? Spekulovalo se i o tom, že na pozadí jeho činu byl vztah k dceři -stejně staré, jako byla Anička. *Na jakém místě kriminalisté našli Aniččiny ostatky? Z taktických důvodů policisté dodnes neoznačili pravé místo, kde dívčino tělo objevili. Zahrabanou Aničku nalezli nedaleko ulice Nad Havránkou v pražské Troji. Místo, kde se prakticky okamžitě začaly objevovat plyšové hračky, se však ukázalo jako falešné. * Spáchal Otakar T. skutečně sebevraždu? I když sebevraždu policie považuje za nejpravděpodobnější, s jistotou to říci nedokáže. Protože nemá výsledky soudní pitvy, nemůže vyloučit cizí zavinění. * Proč by chtěl Otakar T. zemřít? Spekulace se různí. Buď byl vinný a bál se trestu, nebo vinný nebyl a nedokázal dál snášet pobyt ve vazbě. Podle odborníků na vězeňské prostředí to za mřížemi mají pachatelé deliktů páchaných na dětech obzvláště těžké. * Co napsal ve svém dopise na rozloučenou? Krátce před tím, než dozorci přidušeného muže našli, sepsal dopis. Jediné, co se dostalo na veřejnost, je, že se v něm nepřiznal. * Pochybila vězeňská služba při Otakarově hlídání? Vězeňská služba chybu odmítá, prý vězně kontrolovala v zákonem daných intervalech. *V kolik hodin se muž ve své cele oběsil? Přesný čas vězeňská služba říci nedokáže. „Lékařskou zprávu nemáme k dispozici,“ říká mluvčí pankrácké věznice Markéta Prunerová. * Zavolala vězeňská služba záchranku pozdě? Dozorce muže našel ve tři čtvrtě na tři v noci. Oznámení však pražští záchranáři dostali až ve tři hodiny deset minut. *Kdo byl tajemný spoluvězeň v Otakarově cele? Otakar T. nebyl v cele sám. V době, kdy se věšel na teplácích, prý druhý vězeň spal. Toto tvrzení řada odborníků zpochybňuje. Sebevraždy podle nich nebývají zrovna tiché. *Kdo byl Otakar T.? Zloděj, bezdomovec, nebo chytrý a dobře zaopatřený muž? Od samého začátku Otakar mátl policii svým vystupováním u výslechů. Přestože při prvním zatčení vypadal jako bezdomovec, na policejní stanici docházel v luxusních, dobře padnoucích oblecích. * Proč po svém druhém zatčení odmítal Otakar T. vypovídat? Když loni v říjnu našla policie na Aniččině odhozeném batohu Otakarovu DNA, s policisty normálně komunikoval. Přiznal, že měl batoh v ruce a prohlížel si ho. Po druhém zatčení mlčel.

***

Kriminalistům se stále nedaří najít přímý důkaz, že vrahem devítileté Aničky Janatkové je recidivista Otakar T. Žádnou stopu neposkytla ani expertiza dívčina těla. Znalci na něm neobjevili indicie, které by vedly k usvědčení pachatele.

1 BUŇKA stačí genetikům k analýze DNA, k odhalení jedince tak poslouží často jediný vlas či kapka krve. Aby byla stoprocentní jistota, zkoumají znalci pražského kriminalistického ústavu šestnáct sekvencí DNA (určité úseky DNA se v krátkém motivu několikrát po sobě opakují). Stopy přitom podle odborníků vydrží léta - na suchém místě často až dvacet let.

5 MĚSÍCŮ pohřešovali policisté devítiletou Aničku, která se loni 13. října nevrátila domů ze školy.

OTAKAR T. byl od počátku hlavním podezřelým. Teprve po nálezu těla jej kriminalisté obvinili z vraždy, znásilnění a krádeže vloupáním. Muž se ve vazbě minulý týden pokusil o sebevraždu, ve středu pak na následky zranění zemřel. Předtím odmítl vypovídat. Policie tak nemá konkrétní důkaz, že je skutečným a jediným pachatelem.

70 PROCENT vzorků DNA z místa činu je nepoužitelných, shodují se odborníci na genetiku. Právě od expertizy těla dívky si přitom detektivové hodně slibovali. Jenže první závěry hovoří o tom, že žádnou stopu k usvědčení Otakara T. neposkytla. Kriminalistům tak zbývá poslední naděje z rozboru oblečení, které měla dívka na sobě.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...