Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

DNA usvědčuje. I po 20 letech

Česko

Izraelští vědci zpochybnili testy DNA - Klíčový důkaz moderní kriminalistiky dostal vážnou trhlinu

analýzy DNA pomohly na svobodu nevinnému člověku. Příkladem je i případ vraždy britské barmanky Teresy De Simoneové. Její tělo bylo v roce 1979 nalezeno polonahé v autě před barem, ve kterém pracovala. Během vyšetřování vyšlo najevo, že ji někdo znásilnil a poté zavraždil. Z její smrti byl obviněn dnes 59letý Sean Hodgson. Za mřížemi strávil celých 27 let, než ho letos v březnu propustili. Na základě testů DNA se ukázalo, že jejím vrahem být nemohl. Kriminalisté ho zřejmě donutili k přiznání, a on se tak stal obětí justičního omylu. Teprve minulý týden přišli vyšetřovatelé na stopu muži, který mohl De Simoneovou zavraždit. Před lety byl jedním z mnoha podezřelých, a dokonce se k vraždě přiznal. Policie ho ale kvůli nedostatku důkazů propustila a on později spáchal sebevraždu. Minulý týden policejní experti exhumovali jeho tělo. Vzorky DNA jim nyní napovědí, zda byl skutečně pachatelem brutálního činu.

Na výsledky analýzy s rozporuplnými pocity čeká Teresina 77letá matka Mary Sedottiová. „Je těžké popisovat, jak se teď cítím. Žili jsme tak dlouho s domněním, že pravý vrah je ve vězení,“ citovala matku britská média. „Pokud je to nový podezřelý, je to těžké. Už nám nemůže vysvětlit svoje pohnutky,“ povzdechla si.

Asi jedním z nejznámějších justičních omylů, ve kterém sehrála svoji úlohu analýza DNA, je případ brutální vraždy pětadvacetileté Američanky Deborah Sykesové. Ta se jednoho srpnového rána roku 1984 vydala do redakce listu Winston Salem Sentinel, kde pět týdnů pracovala jako editorka. Cestou však byla přepadena, znásilněna a zavražděna několika bodnými ranami. Z činu byl později obviněn devatenáctiletý mladík černé pleti Darryl Hunt a bez milosti poslán za mříže. V devadesátých letech byly na jeho žádost opakovaně srovnány vzorky jeho DNA se spermatem, které bylo nalezeno na místě činu. Ačkoliv se ani v jednom případě shodnost neprokázala, Hunt zůstával za mřížemi. Spravedlnosti se dočkal až v roce 2003. Tehdy bylo v databázi vzorků DNA podezřelých osob objeveno DNA Willarda Browna, které se podezřele shodovalo s vzorkem DNA figurujícím v případu Sykesové. Brown se k činu přiznal a v roce 2004 mohl Hunt po 18 letech konečně opustit vězení.

Ačkoli nejnovější studie izraelských vědců zpochybňuje věrohodnost analýzy DNA při vyšetřování kriminálních případů, experti se velkého převratu neobávají. „Falšovat důkazy pomocí vzorků DNA je příliš komplikované, napadají mě mnohem jednodušší způsoby, jak zločin zamaskovat,“ komentoval závěry izraelských vědců Gill Tully, britský odborník na soudní lékařství.

***

„Je těžké popisovat, jak se teď cítím. Žili jsme tak dlouho s domněním, že pravý vrah je ve vězení...“

„Falšovat důkazy pomocí vzorků DNA je příliš komplikované, napadají mě mnohem jednodušší způsoby“

Izraelští experti dokázali vyrobit krev i sliny s falešnou DNA

Jsou prý také schopni vytvořit kopii libovolného vzorku lidského genomu, který je uložen v databázi vzorků DNA

domnívají se, že jejich pokusy mohou napříště zpochybnit práci kriminalistů

autoři studie zároveň nabízí testy, které tyto „padělky“ DNA dokážou odhalit

V 90. letech ve Spojených státech vzbudil velkou pozornost případ někdejšího hráče amerického fotbalu O. J. Simpsona, který čelil obvinění, že zavraždil svou bývalou manželku a jejího přítele. K jeho odsouzení nestačily ani testy DNA.

Brit Sean Hodgson si odseděl 27 let za vraždu dvadvacetileté barmanky Teresy De Simoneové. Ta byla nalezena znásilněná a zavražděná v roce 1979 ve svém autě, které stálo před barem, ve kterém pracovala. Letos v březnu testy DNA dokázaly, že vraždu nespáchal.

Devatenáctiletý černošský mladík Darryl Hunt byl v roce 1984 poslán do vězení za znásilnění a vraždu pětadvacetileté Deborah Sykesové. Vraždu popíral a v roce 1990 požádal, aby jeho DNA bylo srovnáno se vzorky spermatu nalezeného na místě činu. Shodnost se neprokázala a ani později při dalších testech v roce 1994. Přesto byl osvobozen až v roce 2004 poté, co pomocí DNA vyšetřovatelé usvědčili Willarda Browna. Hunt strávil neprávem ve vězení 19 let.

Případ znásilnění a vraždy Američanky Barbary Pelkeyové z roku 1986 byl začátkem srpna znovu otevřen poté, co testy DNA prokázaly, že obviněný Kenneth Ireland vraždu nemohl spáchat. Z padesátiletého trestu si ve vězení odseděl 20 let. Včera soudce oznámil, že veškerá obvinění proti němu stáhne.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...