Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dny NATO na mošnovském letišti pokračují. Program uzavře průlet šestice vrtulníků

Česko

  11:43aktualizováno  18:05
Na mošnovském letišti skončily Dny NATO v Ostravě. Největší bezpečnostní show v Evropě mohlo kvůli hygienickým opatřením proti covidu na místě sledovat každý den 40 tisíc diváků, nakonec jich v součtu přišlo na 60 tisíc.

Už na sobotní program se Letiště Leoše Janáčka Ostrava vypravilo podle organizátorů 33 tisíc lidí. Jde o letošní největší akci pro veřejnost, která se v Česku po koronavirových omezeních koná.

Hlavními hvězdami letošního ročníku jsou stroje F-35A Lightning II a bezpilotní MQ-9 Reaper, představující současnou špičku moderních technologií ve světě.

Mezi čestným hosty akce i druhoválečný hrdina Emil Boček, který sloužil jako pilot v RAF. “Asi bych neměl obavy se do nových letounů posadit,” podotkl na otázku, zda by si troufl pilotoval novodobé letouny, vystavené na statických ukázkách.

Nedělní program byl ve velké míře shodný se sobotním, nicméně byly během něj připraveny i některé lahůdky. 

Ukážu výkrut na osm dob a přistání zvratem před diváky, říká elitní pilot

Technická závada v sobotu znemožnila předvést letovou ukázku českému display pilotovi Ondřeji Špankovi v gripenu. Premiéru před českým publikem proto absolvoval v neděli odpoledne a sklidil bouřlivý potlesk.

Program uzavřel průlet osmičky vrtulníků ve složení – Mi-24/35, Mi-171, W-3A Sokol, UH-60 BlackHawk (Slovensko), AS332 Super Puma (Švýcarsko) a AW109 (Belgie).

Návštěvníkům, kteří vydrželi až do konce nedělního programu, se tak nabídla působivá podívaná. Organizátoři dnes očekávali okolo 24 tisíc návštěvníků. Nakonec v součtu za oba dny show vidělo 60 tisíc lidí.

Vstup na dvoudenní akci byl zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho také ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat jen v televizi a na internetu.

Česká armáda vyslala na Dny NATO 1 100 vojáků a 320 kusů techniky. Ve své expozici na Dnech NATO ukázala, jak se modernizuje. Lidé tak mohli vidět starou techniku a novou, která ji postupně nahrazuje. 

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) připomněl, že letos armáda dostala terénní vozidla Toyota Hilux a dva letouny CASA a že před uzavřením jsou dvě strategické zakázky na děla a protiletadlový raketový komplet SHORAD.

„Jak pandemie nezastavila Dny NATO, tak nezastavila ani modernizaci, kterou armáda prochází,” uvedl s tím, že se v posledních letech podařilo uzavřít téměř 40 tisíc smluv v hodnotě 135 miliard korun. “A 97 procent z těchto smluv je uzavřených s českými firmami,“ řekl ministr.

Izraelští výsadkáři seskočili v Česku. Účast na Dnech NATO byla utajená

Spolu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) ocenil, že se Dny NATO mohly po roční pauze konat opět i s účastí diváků, kterých za dva dny přišlo přes 55 tisíc.

Klíčem k tomu je podle premiéra očkování. “Návrat k normálnímu životu už není o počtu pozitivních, ale je to o počtu hospitalizovaných, ten se zásadním způsobem nemění. Stále vyzýváme lidi, aby se očkovali, protože ze všech hospitalizovaných a pozitivních je vždycky 80 procent nenaočkovaných. Takže očkování funguje,“ prohlásil Babiš.

Pohodlně náčelníka Generálního štábu Aleše Opaty je v české armádě proti onemocnění covid-19 očkováno už více než 85 procent z 25 tisíc vojáků. Nakažení nebo v karanténě jsou jen jednotlivci.

„Máme útvary, které jsou naočkované přes 90 procent. Že očkování funguje, dokazují počty nemocných lidí, které dneska máme - dva infikované a osm v karanténě,“ řekl Opata s tím, že u nakažených jde o lehký průběh nemoci.

Z důvodu opatření proti šíření nemoci covid-19 bylo letos pro vstup do areálu potřebné zajistit si vstupenku. Celá distribuce probíhala pouze online prostřednictvím společnosti Ticketportal.

Vstupenky se pořizovaly na jméno, přičemž všichni návštěvníci se museli prokázat bezinfekčnost dle platných hygienických nařízení.

Autor: