Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Do armády? Jen bez silikonu

Česko

Rakouská armáda kvůli bezpečnosti nepřijímá ženy s prsními implantáty.

ČESKÉ BUDĚJOVICE Jak se pozná příslušnice české armády od své rakouské kolegyně? Kromě rozdílné uniformy mohou být důležitým rozlišovacím znamením i ňadra. Rakouská armáda totiž na rozdíl od české přísně zakazuje vojákyním, aby si nechávali zvětšit prsa pomocí prsních implantátů. Při náročné službě v armádě by totiž údajně mohlo dojít k jejich poškození, spojeným s následnými zdravotními komplikacemi.

České ministerstvo s žádným podobným opatřením nepočítá, a to ani pro příslušnice zahraničních bojových misí, vystavených hrozbě přímého boje a zranění.

„Prsní implantáty jsou jedním z důvodů, kvůli kterým může být žena vyloučena při žádosti o přijetí k armádě,“ potvrdil rakouským novinám Oberöstereichische Nachrichten Josef Hartl, vedoucí náborového oddělení rakouské armády v Horních Rakousích. Armádní lékaři tento krok zdůvodňují zdravotními riziky ve výkonu služby. „Implantáty se mohou při extrémním zatížení poškodit, což může vést k možnému poškození zdraví,“ uvedla lékařka Sylvia Sperandio. Ženy a dívky s implantáty jsou tedy z přijímacího řízení předem vyloučeny, stejně, jako třeba ty, které nedosahují výšky alespoň 156 centimetrů. Pro české ženy je z tohoto pohledu přijetí k armádě mnohem jednodušší. „Rozhodující je výsledek zdravotní prohlídky, která nesmí prokázat například některá chronická onemocnění. Prsní implantáty žádné omezení nepředstavují,“ řekla LN Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Podle primáře plastické chirurgie pražské soukromé kliniky Asklepion Michala Šamudovského rakouský zákaz implantátů postrádá smysl. Říká, že lékaři nezakazují ženám s prsními implantáty nejen službu v armádě, ale například ani bojové či extrémní sporty.

„Poškození či vylití implantátu, chráněného navíc obalem, jsem neviděl dokonce ani u žen po těžkých automobilových haváriích, kdy si žena zlámala všechny končetiny,“ řekl LN Šamudovský. Implantát se může poškodit spíše než nárazem bodnutím ostrým předmětem, ani takové bodnutí však údajně nepředstavuje vyšší zdravotní riziko než u ženy s přirozenými ňadry. „Implantáty mohou naopak v některých případech ženu při nárazu ochránit,“ tvrdí lékař.

Také v Rakousku existují na rizika implantátů různé pohledy. Zatímco ženy s „umělými“ ňadry nesmějí sloužit v armádě, pro policistky podobné omezení neplatí. Při přijímacím řízení ale musejí podepsat, že jsou si vědomy rizika poškození implantátů při službě či nasazení v policejní akci.

Autor: