18. dubna 2019 9:33, aktualizováno  10:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do babyboxu v Mělníku někdo odložil chlapce. Nebyl vykoupaný a měl jen starý ručník

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

MĚLNÍK Do babyboxu v mělnické nemocnici někdo ve středu večer odložil čerstvě porozené dítě. Chlapec dostal jméno Vladislav, oznámil ve čtvrtek zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. V celé ČR bylo v těchto speciálních schránkách od jejich zavedení v roce 2005 již lidé odložili 188 dětí.

Nevykoupané dítě s nepodvázaným pupečníkem někdo umístil do vyhřívané schránky ve 20:31. Podle Hesse byl chlapec do života vybavený jen starým šedivým ručníkem. Sestry mu daly jméno Lukáš. Hess je poprosil, aby byl chlapec přejmenován na Vláďu na památku jeho přítele a člena vedení spolku Babybox Vladislava Jarého, který zemřel 12. dubna a jehož odchod Hesse hluboce zasáhl. „Vláďa je osmé letošní děťátko, třetí mělnické a upravil skóre kluci versus holky na 82:106,“ dodal Hess.

Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov
SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov

Pojďte si s námi zasoutěžit a vyhrajte LEGO® DUPLO® Tropický ostrov. Veselé tvoření podporuje emoční vývoj i rozvoj jemné motoriky. Odpovězte na jednoduchou otázku a získejte krásnou stavebnici.