Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do babyboxu v Ústí nad Orlicí odložili novorozeně i s placentou

Česko

  9:08
ÚSTÍ NAD ORLICÍ - Do babyboxu v nemocnici v Ústí nad Orlicí dnes nad ránem někdo odložil novorozenou holčičku. Dítě je zdravé, snad se narodilo přímo vedle vyhřívané schránky. Jde o 22. dítě odložené v Česku do babyboxu.

Ilustrační foto foto: shutterstock.com

Venkovní dvířka orlickoústeckého babyboxu se otevřela před 02:30. Službu měl ředitel nemocnice, dětský lékař Martin Procházka. Se zdravotní sestrou vyzvedli vnitřními dvířky z babyboxu holčičku zabalenou v ručníku i s placentou. Podle lékaře se snad narodila vedle babyboxu. "Holčička je zcela zdravá, váží 2,90. Podle sestřičky, která měla službu, jsem jí dal jméno Lucinka," citoval Hess Procházku.

První dítě v ústeckém babyboxu
V Orlickoústecké nemocnici byl babybox otevřen loni 8. března. Dnes do něj bylo uloženo první dítě. V noci na sobotu někdo odložil novorozenou holčičku do stejného zařízení v kladenské nemocnici.

"Pan Hess nám tu nechal obrázek maminky s miminkem na hrudi s nápisem v popelnici neumřu. V tomto případě matka určitě řešila dilema, kam s ním. Miminko u nás bude asi pět dní. Teď řešíme se sociálním odborem, aby se co nejdřív dostalo přímo do rodiny," řekl  Procházka.

Pokud bude novorozeně zcela zdravé, nemuselo by jít do kojeneckého ústavu. Teoreticky by už tento nebo příští týden mohlo najít nové rodiče, řekl Petr Čada z odboru sociálních služeb. "Pokud testy dopadnou dobře, po konzultaci s krajským úřadem by se hledali vhodní osvojitelé," uvedl Čada.

Takzvaný babybox je vyhřívaný inkubátor, který nabízí ženám v tíživé
životní situaci možnost odložit anonymně dítě. Schránka je vybavena alarmem, takže krátce po jejím uzavření vyzvedne zevnitř dítě lékař. Matka nemusí mít obavu, že by se miminku cokoli stalo.

V Česku je nyní 25 babyboxů, ve středu se otevře 26. v Kroměříži. Vůbec první babybox začal sloužit v roce 2005 na soukromé klinice GynCentrum v pražském Hloubětíně.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat