Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do dolu se chystali poslat robota

Česko

Po páteční explozi se podařilo z dolu na Novém Zélandu dostat jen dvěma lidem. 29 horníků se pohřešovalo a do včerejšího večera s nimi nebylo navázáno spojení.

WELLINGTON Novozélandští záchranáři se včera chystali spustit robota do uhelného dolu, v němž se po páteční explozi pohřešuje 29 horníků. Robot měl v zavaleném dole prověřit hodnoty koncentrace nebezpečných plynů, kvůli kterým policie stále odmítala pustit do dolu záchranáře. Policie neztrácela naději, že havíři budou z dolu úspěšně zachráněni. Poprvé ale připustila možnost, že všichni nemuseli výbuch přežít.

„Zůstáváme optimističtí a věříme, že to je a bude pátrací a záchranná akce,“ řekl policejní velitel Gary Knowles. „Jsme ale připraveni na všechny možnosti, mezi které patří i možné ztráty na životech,“ dodal. Na povrchu mezitím sílila zlost a frustrace vyvolávané váznoucími záchrannými pracemi a nejistotou ohledně osudu pohřešovaných horníků, napsala Reuters.

Zaznívaly i hlasy zpochybňující připravenost novozélandského důlního průmyslu – považovaného za jeden z nejbezpečnějších na světě – čelit podobným katastrofám.

„Je to čas velké zkoušky a rodiny pociťují velkou míru strachu, obav a frustrace,“ řekl včera na tiskové konferenci premiér John Key. „Všichni jsme frustrovaní, každý je rozčilený a podrážděný,“ nechala se slyšet Laurie Drewová, jejíž jednadvacetiletý syn Zen je mezi pohřešovanými horníky.

Robot poskytnutý novozélandskou armádou bude modifikován tak, aby bylo zaručeno, že nevyvolá jiskření, které by mohlo zapálit metan. Bezpečně spuštěn do dolu měl být podle očekávání včera odpoledne. S pomocí robota chtěli záchranáři zjistit, zda byla hlavní šachta při explozi zablokována. Z Austrálie bylo letecky přepraveno speciální zařízení pro měření a analýzu úrovně toxických plynů. Testy prováděné každých 30 minut ale stále ukazovaly vysokou koncentraci nebezpečných plynů.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...