Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do finále se Novotná neprotáhla

Česko

Českou rychlobruslařku v závodě na 1500 metrů na krátké dráze rozhodčí diskvalifikovali

VANCOUVER Rychlobruslařka Kateřina Novotná se na olympijských hrách ve Vancouveru nedostala do finále závodu na 1500 metrů na krátké dráze.

V semifinále sice až do konce úporně bojovala o postup a skončila na třetím místě, po závodu ale byla diskvalifikována. V konečném pořadí této disciplíny jí patří 19. pozice.

Finále jednoznačně ovládla čínská rychlobruslařka Čou Jang, která vyhrála v novém olympijském rekordu 2:16,993 a s velkým náskokem před Korejkami I Un-pjol a Pak Sung-hi.

Korea získala dvě medaile i v obou předchozích olympijských závodech na této trati, ale pokaždé to bylo zlato a stříbro.

Novotnou v semifinále předčily právě pozdější medailistky Pak Sung-hi a Čou Jang. S čínskou rychlobruslařkou se Novotná přetahovala o druhé postupové místo, o které v předposledním okruhu přišla.

Trest za předjížděcí manévr Za předjížděcí manévr, po němž se dostala na druhou pozici, však byla česká reprezentantka posléze diskvalifikována. „Ještě v menší rychlosti jsem se snažila vměstnat do díry, ale Arianna (Fontanaová) si šla jednoznačně pro faul. Bylo to ode mě trošku hloupé, že jsem tam šla, ale kdyby nechtěla, tak by to faul nebyl,“ řekla Novotná novinářům.

Diskutabilní prohřešek Její největší evropská rivalka, Italka Fontanaová, si však pro faul podle ní jednoznačně šla.

„Na olympiádě to tak je. Když má člověk příležitost...“ uvedla pětadvacetiletá úřadující kontinentální šampionka ve víceboji.

Její prohřešek byl sice diskutabilní, ale hned po dojezdu věděla, že jej budou rozhodčí řešit.

„Taky to ale mohlo dopadnout tak, že by sudí diskli ji,“ řekla Novotná. Na pětistovce obsadila Novotná po čtvrtfinálovém vyřazení dvanácté místo, na patnáctistovce byla klasifikována jako devatenáctá.

Ve Vancouveru ji ještě čeká start na trati 1000 metrů, úvodní rozjížďku pojede v noci ze středy na čtvrtek.

„Teď jsem samozřejmě zklamaná, protože nebudu mít umístění. Jsem spokojená s tím, že jsem závodila s Asiatkama. Bylo to o kousek. Na tisícovce mám šanci postupovat dál,“ dodala Novotná.

Do finále postoupilo netradičně osm závodnic. V druhém semifinále totiž rozhodčí nechali projít do závěrečné jízdy i Korejku Čo Ha-ri a Američanku Katherine Reutterovou, které se cizím zaviněním ocitly na ledě.

Mužský kilometr vyhrál Korejec I Čung-so před krajanem I Ho-sokem a vybojoval druhé vancouverské zlato.

Předvídání tří zlatých „Před olympiádou mi lidé předpovídali tři zlaté. Já mám teď dvě a jsem velmi šťastný. Ale nezapomínejme, ještě mě čeká jeden závod,“ řekl vítěz.

Třetí byl Apolo Anton Ohno z USA, který tak získal sedmou olympijskou medaili. S dvěma zlatými, dvěma stříbrnými a třemi bronzovými medailemi překonal bilanci nejúspěšnější americké reprezentantky Bonnie Blairové. Rychlobruslařská legenda získala pět zlatých a jeden bronz.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: