Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Do Haagu? Na konci týdne

Česko

Vydání Karadžiče se oddaluje. Soud stále čeká na odvolání, jež podal právník zadrženého

BĚLEHRAD/PRAHA Zatkli ho a měli ho co nejdříve vydat Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu. To by ale nesměly existovat nejrůznější zákonné lhůty, kterých obhájce Radovana Karadžiče hojně a důsledně využívá.

Odvolání proti vydání Karadžiče podal jeho advokát v poslední možný termín – o půlnoci z pátku na sobotu minulý týden. A vzhledem k tomu, že ho poslal obyčejnou poštou, navíc ze zapadlé bosenské vesničky, k soudu v Bělehradě včera večer ještě nedorazilo. Jak píší srbská média, hra na kočku a myš mezi Karadžičovým advokátem a srbskými úřady nekončí a vydání zločince Haagu se neustále prodlužuje. Dojde k němu nejspíš až na konci tohoto týdne.

„Ze Sydney jsem to neposlal“ „Zákon nestanovuje, jak dlouho může soud na odvolání čekat,“ uvedl Karadžičův obhájce Svetozar Vujačič. To potvrdila i mluvčí bělehradského soudu. „Také se v něm nepíše, odkud má být odvolání zasláno, takže to může být klidně ze Sydney. I když samozřejmě ze Sydney jsem ho neposlal,“ dodal Vujačič. Jak poté naznačil, dopis bělehradskému soudu zaslal z Bosny, což znamená, že by mohl putovat do srbské metropole až sedm dní.

Mluvčí srbského soudu pro válečné zločiny Ivana Ramičová včera odpoledne potvrdila, že během jejich pracovní doby dopis nepřišel. „Soud se zatím nerozhodl, jestli bude na odvolání čekat déle, nebo prohlásí, že lhůta vypršela, a povolí vydání,“ dodala.

Karadžičův právník údajně podání odvolání co nejvíce zdržoval hlavně proto, aby byl jeho mandant ještě včera večer přítomen v Bělehradě. Tam se totiž konala demonstrace na jeho podporu, jíž se zúčastnilo asi 15 tisíc lidí. Odhady organizátorů, kteří čekali až 100 tisíc osob, se tak ale nenaplnily.

„Budeme pokračovat v našem boji proti diktatuře prezidenta Borise Tadiče v Srbsku. Chceme vědět, kdo, jak a kdy zatkl Radovana Karadžiče,“ uvedl hlavní organizátor protestu – Aleksandr Vučič ze Srbské radikální strany. Ten vyzval všechny zúčastněné k poklidnému protestu. To se ale nesplnilo. Na závěr demonstrace totiž došlo k potyčkám několika desítek mladých lidí s policií. Vzduch v centru města byl prosycen slzným plynem, policie střílela i plastikovými náboji. Nejméně 16 lidí bylo zraněno, z toho devět policistů a kameraman španělské televize.

Shakespearovy Sonety Na vydání Karadžiče netrpělivě čekají i desítky novinářů, kteří hlídkují všude, kde se dá. Jak ale napsala agentura Reuters, válečný zločinec bude nejspíš dopraven do Haagu tajně, tedy za co nejmenší publicity. Srbové mají pro tuto variantu již připraveno několik scénářů, při kterých mohou využít jak maskovaných automobilů, tak tajných východů či zmatení médií falešnou kolonou policejních vozů.

Radovan Karadžič se mezitím v bělehradské cele připravuje na svou obhajobu. Již dříve totiž prohlásil, že se chce v Haagu hájit sám. Podle srbského listu Večernje novosti je velmi klidný, ale zároveň i smutně naladěný. Usuzují tak z toho, že požádal své příbuzné o donesení několika knih srbských a ruských autorů, ale také o Shakespearovy Sonety.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...