Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do kosmu míří česká vlajka, s Američanem

Česko

PRAHA Americký astronaut Andrew Feustel, který se v květnu zúčastní servisní mise k Hubbleovu vesmírnému teleskopu, poletí do kosmu s českou vlajkou. Kromě ní si s sebou vezme ještě jeden výtisk knihy Písně kosmické od českého básníka Jana Nerudy. Kosmonaut to řekl informačnímu serveru Novinky.cz.

Rozhovořil se i o příčinách, které ho k tomuto nápadu přivedly. „Hlavním důvodem je to, že matka mé ženy je z Plzně a hodně členů rodiny máme v České republice. Cítil jsem, že vzít s sebou tyto věci by bylo pěkným gestem pro vaši zemi i pro astronomický ústav, abyste mohli sdílet vzrušení z mise,“ řekl Andrew Feustel. Raketoplán Atlantis by měl odstartovat z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě 11. května přesně ve 20.02 středoevropského času.

Český symbol letí již podruhé Není to ale poprvé, co do kosmu poletí česká vlajka. Již v prosinci 1972 si ji tehdy ještě jako československou vzal na svůj let Eugene Andrew Cernan. Tento také americký astronaut, jehož předci pocházeli z Čech a Slovenska, byl tehdy posledním člověkem, který na povrchu Měsíce zanechal své stopy.

Sedmičlenná skupina astronautů, které velí Scott Altman, by při květnové misi měla opravit a vylepšit funkce Hubbleova vesmírného teleskopu. Drobnými opravami a modernizací ho tak chtějí zachovat funkční na delší dobu. A to přinejmenším alespoň do roku 2013.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír počítá celkově s pěti výstupy do volného kosmu. Během nich chtějí astronauti, kteří se mise zúčastní, mimo jiné nainstalovat nové kamery, opravit vědecké nástroje či vyměnit baterie a gyroskop.

Podle internetového serveru Kosmo.cz má teleskop jinou oběžnou dráhu než Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). Proto bude pro případnou záchrannou misi zajištěn jiný raketoplán. Ten bude pro všechny případy připraven ke startu na Zemi. Na obou rampách vesmírného střediska tak budou netradičně ve stejnou dobu stát dva různé raketoplány zároveň.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...