Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Do Mexika se pomalu vrací život

Česko

Prasečí chřipka - Nakažených ve světě přibývá, hrozba pandemie ale klesá - přinejmenším prozatím

Počet nakažených virem prasečí chřipky ve světě stoupá, nyní už překročil hranici jednoho tisíce.

Epidemii se ale podařilo udržet „na uzdě“ a v Mexico City zítra začnou znovu otevírat restaurace a kavárny. Experti ale varují, že virus může udeřit znovu - a silněji. MEXICO CITY / PRAHA „Měli by nechat zase všechno otevřít. Když nemůžeme pracovat, nebudeme mít na jídlo,“ postěžoval si zpravodaji agentury Reuters 28letý Alberto Vazquez. V mexické metropoli myje auta a i na něj dopadlo omezení veškerého obchodního i společenského života kvůli šíření viru prasečí chřipky.

Úřady včera jeho volání vyslyšely - tedy alespoň částečně. Kancelář starosty oznámila, že již zítra se v metropoli budou moci znovu otevřít restaurace a kavárny. Další den je budou následovat knihovny, muzea a kostely. Prozatím ale zůstanou zavřená kina, divadla a bary. O osudu dalších zařízení - například stadionů, ale i škol - se ještě včera jednalo.

Hněv v Mexiku, chvála ve světě Čím dál víc obyvatel země nejvíce postižené prasečí chřipkou ztrácí trpělivost. Většina expertů po celém světě ale mexickou vládu za razantní opatření chválí. „Z hlediska globální ochrany zdraví to bylo velmi odvážné rozhodnutí a nejspíš pomohlo minimalizovat šíření (viru) mimo Mexiko,“ nechal se slyšet například Timothy Brewer z McGillovy univerzitní lékařské školy v kanadském Montrealu. „Nemám, za co bych Mexiko kritizoval,“ dodal k tomu již o víkendu Michael Ryan ze Světové zdravotnické organizace (WHO).

Experti při hodnocení přístupu mexické vlády připomínají především tajnůstkaření čínských úřadů při vypuknutí epidemie SARS v roce 2002. Jak připomněla agentura Reuters, tomuto respiračnímu onemocnění podlehlo 800 lidí a zhruba desetkrát víc se nakazilo, než se o rok později podařilo epidemii dostat pod kontrolu. Prasečí chřipka má podle nejnovějších údajů WHO na svědomí přes tisícovku nemocných a necelé tři desítky potvrzených úmrtí, byť mexické úřady mluví o stovce mrtvých. Druhý úder na jihu?

Navzdory uspokojivému vývoji v Mexiku ale experti varují před předčasným optimismem - a především před polevením v ochranných opatřeních. Každým dnem přibývá potvrzených případů, například v USA je podle údajů ze včerejška již nejméně 286 nakažených v celkem 36 státech - tedy více než dvou třetinách. Přibývá také případů šíření mezi lidmi, kteří vůbec v Mexiku nebyli. Tak je tomu například u sedmi z devíti Britů, u nichž byla přítomnost prasečí chřipky potvrzena taktéž včera.

Uklidňující slova se tak mísí s varováními. Náměstek šéfky WHO Keidži Fukuda tak například včera na jednu stranu oznámil, že mimo Severní Ameriku nebylo zaznamenáno hromadné šíření viru. Na druhou stranu ale upozornil, že prasečí chřipka by se mohla ve větší míře začít přesunovat na jižní polokouli, kde začíná zima - a tedy příhodné období pro šíření nemoci.

Podobně mluví i šéfka WHO Margaret Chanová. Ta na jednu stranou vyloučila, že by akutně hrozilo opakování smrtelné epidemie španělské chřipky. „Nejsou náznaky, že bychom čelili situaci podobné roku 1918,“ uvedla. V rozhovoru pro deník The Financial Times ale varovala, že nová epidemie se může za pár měsíců vrátit - a to „s velkou silou“.

***

„Z hlediska globální ochrany zdraví to bylo velmi odvážné rozhodnutí a nejspíš pomohlo minimalizovat šíření (viru) mimo Mexiko,“ uvedl expert Timothy Brewer.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!