Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl

Do Německa odlétá košatý výběr

Generálku na mistrovství světa s Běloruskem čeští hokejisté zvládli * Jágr se po dlouhé pauze líbil

Hokejové MS již dnes PRAHA Ani po včerejší opatrné generálce proti Bělorusku nezměnil trenér Vladimír Růžička strategii a do Německa dnes na mistrovství světa vezme rekordní počet osmadvaceti hokejistů.

Přitom v základní skupině jich může nastoupit jen třiadvacet.

Variant, co všechno se může v Německu v příštích dech přihodit, se totiž nabízí přehršel. Vyloučený stále ještě není ani příjezd několika dalších hráčů z NHL, přičemž Růžička by bezpochyby sáhl především po Plekancovi, kdyby jeho Montreal z bojů o Stanley Cup vypadl.

„Chci udržet mužstvo co nejdéle pohromadě,“ vysvětloval Růžička po včerejším duelu s Běloruskem. „Pro úvodní zápas proti Francii napíšu prozatím na soupisku jednadvacet jmen - dva brankáře, sedm obránců a dvanáct útočníků. Co bude dál, se uvidí.“

Včerejší poslední zápas reprezentace před šampionátem v Německu, v němž se zajímavé věci děly až v poslední třetině, Růžička hodnotil s nadhledem.

„Poslední utkání před mistrovstvím bývá pokaždý takový divný,“ povídal zvolna. „Hráči už bývají většinou myšlenkama na šampionátu, nikdo se nechce zranit, a hraje se proto opatrně.“ Cíl splněn - nikdo se nezranil Generálka se nakonec vyvedla. Reprezentace porazila Bělorusko o tři góly 5:2 a posílila si sebevědomí. Nikdo se nezranil a zcela nový a zatím stále ještě notně syrový tým se zvolna rozjíždí a hráči si na sebe zvykají.

Mimochodem, do Německa dnes dopoledne odletí i třináct hráčů, kteří ještě nikdy atmosféru světového šampionátu nezažili.

Včera prokázali i slušnou dávku morálky a silných nervů. Nechali si sice vzít dvoubrankové vedení, ale pouhých osmnáct vteřin poté, co soupeř vyrovnal na 2:2, vsítil Vampola důležitý třetí gól a pak už bylo vše jasné.

Pozornost fandů se v pražské O2 areně upínala především ke dvěma hráčům, kteří neměli dlouhé týdny možnost hrát zápasy.

K brankáři Tomášovi Vokounovi a hvězdnému útočníkovi Jaromíru Jágrovi...

Ten první se zatím stále ještě hledá, ten druhý se postupně rozjížděl a lepšil se minutu od minuty. Vidět byl i při přesilovkách navzdory faktu, že se při nich objevoval i na pro něj nezvyklém místě středního útočníka.

„Zdálo se mi, že si Jarda zápas docela vychutnával,“ všiml si Růžička. „Začal zase předvádět ty svoje věci, dobře nahrával, dostával se přes hráče soupeře. Věřím, že s každým dalším zápasem, který teď odehraje, se jeho forma bude jen a jen lepšit.

lidovky.cz

Česko 5 Bělorusko 2

Branky a nahrávky: 25. Kvapil (Voráček, Marek), 42. Hubáček (Voráček, Marek), 51. Krstev (Novotný), 53. Hubáček (Voráček, Marek), 57. Červenka (Blaťák, Klepiš) - 47. Děmagin (Meleško), 51. Stefanovič (Kovyršin, Kulakov). Rozhodčí: Fraňo, Hribik - Blümel, Pouzar. Vyloučení: 6:5. Využití: 2:0. Diváci: 7918. Třetiny: 0:0, 1:0, 4:2. Česko: Vokoun - Rozsíval, Blaťák, K. Rachůnek, Čáslava, F. Novák, Gřegořek, Krstev, Mojžíš - Jágr, Červenka, Rolinek - Kašpar, Vampola, Novotný - Voráček, Marek, Hubáček - Kvapil, Koukal, Klepiš. Bělorusko: Mezin - Salej, Kolosov, Rjadinskij, Stasenko, Makrickij, Kosťjučenok, Denisov, Gotovec - Kaljužnyj, Grabovskij, Ugarov - Děmagin, Stas, Meleško - Čupris, Michalev, Stefanovič - Zacharov, Kovyršin, Kulakov.