Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Do parku se vrátí hlídači

Česko

  10:31
BRNO - Hlídači městské zeleně už nebudou patřit jen do filmů pro pamětníky. V parcích moravské metropole se s nimi zanedlouho zřejmě lidé znovu budou setkávat naživo. Nebudou to ale už starší pánové s holí, mělo by spíše jít o obdobu černých šerifů.

Park Lužánky. foto: Lidové noviny

Správa zeleně si spočítala, že se jí podobná investice vyplatí. V minulých měsících musela opravovat zničené lavičky a lucerny, uklízet vyvrácené koše, shánět nové stromky a odstraňovat výtvory sprejerů. V největších brněnských parcích je nutné nechat ročně opravit na tři sta laviček, přičemž nová stojí průměrně deset tisíc korun. Jen opravy škod v Lužánkách si za první pololetí vyžádaly přes 160 tisíc korun. „Peníze bychom přitom mohli investovat do rozvoje parku,“ míní ředitel společnosti Veřejná zeleň města Brna Jozef Kasala.
Pravidelný dozor by přivítali i sami lidé. „Bylo by bezpečněji a usměrňovali by taky pejskaře,“ poznamenala pravidelná návštěvnice parku pod Špilberkem Jana Purkrábková. Podle ní strážníci nestačí. „Projedou tu autem, ale to chce někoho, kdo se o park bude starat,“ dodala.

Už na konci června Veřejná zeleň najala firmu, aby parky hlídala. Alespoň o víkendech, kdy jsou vandalové nejaktivnější. „Dohodli jsme se, že po měsíci vyhodnotíme výsledky. Ty sice nejsou jednoznačné, ale obecně se ostraha osvědčila a ukázala nám jak dál,“ míní Kasala.
Pro nejstarší městský park Lužánky se tak hlídání rozšíří na další dny v týdnu v  „klouzavém“  režimu, aby nebylo jasné, kdy je možné na ostrahu narazit. „V parku na Špilberku je velký problém členitý terén. Tady proto zvažujeme, že najmeme hlídače se psem nastálo. Vyplatí se to i ekonomicky: škoda za jediný den tu nedávno přesáhla padesát tisíc korun, to jsou řádově skoro tři měsíční platy pro potenciálního hlídače,“ propočítal Kasala. Nejvíce škod se objevuje po večerních kulturních akcích na hradě.

Složitá je situace v Denisových sadech, a to přesto, že právě tuto lokalitu střeží už kamery. Navzdory tomu i najaté agentuře tu v červenci vandalové zničili například závlahový systém. Obelisk i schody do ulice Bašty jsou totiž oblíbeným útočištěm bezdomovců a  party narkomanů. „Situace je nezvladatelná, chci se dohodnout napřed s městskou policií, aby tyto rizikové skupiny vytlačila,“ upřesnil.

Strážníci proti případným hlídačům žádné námitky nemají. „Vítáme jakákoliv opatření, která vedou ke zvýšení pořádku,“ potvrdil mluvčí městské policie Zdeněk Novák. Připustil, že i když hlídky parky kontrolují pravidelně, jejich neustálá přítomnost není možná.

Bezpečnostní službu si na ochranu vytypovaných lokalit včetně parků, jako jsou Schreberovy zahrádky, Čertova rokle a další, hodlá od září najmout i Brno-sever. „Naše městská část je rozlehlá a městská policie v žádném případě nestačí všechno zvládat. Zvláště v noci je tu strážníků velmi málo,“ soudí starosta Leo Venclík. Vandalismus je podle něj na vzestupu, radnice za škody ročně zaplatí nejméně 350 tisíc korun. Bezpečnostní službě bude radnice platit deset tisíc měsíčně, podaří-li se hlídačům vandala předat policii a ta čin prokáže, dostane firma další odměnu.
Hlídači už v brněnských parcích byli. Například Lužánky, první veřejně přístupný park v českých zemích, měly původně domek hlídače hned u vchodu od dnešní Lidické ulice. Hlídače míval i Tyršův sad v Kounicově ulici, ten se ale nyní na noc mimo jiné kvůli vandalům zamyká. Jako jediný má totiž oplocení, a to dokonce historické.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...