Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Do Prahy zavítá modrý mauritius

Česko

Nejslavnější známka světa bude v Praze. Modrý mauritius se stane v září součástí expozice filatelistické výstavy Praga 2008. K vidění bude pouze dva dny.

PRAHA Legendární známka modrý mauritius bude součástí expozice britské královské sbírky na celosvětové filatelistické výstavě Praga 2008. Sbírky ze 61 zemí budou pojištěny na miliardu korun.

Vedle modrého mauritia, jehož cena je podle organizátorů nevyčíslitelná, budou na výstavě k vidění i další z „první ligy“ nejcennějších známek světa. „Budeme vystavovat 530 souborů. Kromě modrého také červenooranžového mauritia z britské královské sbírky,“ řekl organizátor výstavy Vít Vaníček.

Další cennou známkou z královské sbírky, která bude v Praze k vidění, je černá jednopencovka s portrétem královny Viktorie. Ta byla v době svého vydání v roce 1840 první nalepovací známkou světa.

Na výstavě Praga 2008 se objeví i český unikát - blok modrých merkurů z poloviny devatenáctého století. Ten opouští trezor jen ve výjimečných případech. „Merkur je první novinová známka světa. Sloužila pouze pro noviny jako poštovní úhrada za doručení, nedaly se s ní platit jiné listovní služby,“ popsal raritu Vaníček.

Podle něj by byla hodnota samotné známky merkur nevýznamná, ale arch osmdesáti kusů, který vlastní Poštovní muzeum, je světovou raritou. Dokonce byl před čtyřiceti lety ukraden. „Naštěstí byl po čase vypátrán. Blok merkurů má nevyčíslitelnou hodnotu, nedá se s ním obchodovat. Nevím, co by se muselo přihodit, aby ho chtěl stát prodat. To by byla situace, jako kdyby třeba republika prodala Hradčany. Potom by možná prodala i merkur,“ vysvětlil hodnotu známek s hlavou boha obchodu Herma Vít Vaníček.

Další z cenných známek výstavy Praga 2008 bude britská guyana, slavná jednocentová známka, která byla kdysi provizorní - vytiskli ji na jednoduchém knihtiskovém stroji, kde se jinak tiskl časopis Official Gazette. Výstava také ukáže takzvanou Perlu britské koruny, první známku platnou v tehdejší britské kolonii Indii.

Praha filatelistickou velmocí První celosvětová výstava známek se konala v Praze v roce 1962. Postupně se k Praze připojovala další města, jako je Londýn, Paříž, Vídeň, Washington, Peking nebo Tokio. Od roku 1968 se výstava koná v Praze pravidelně vždy po deseti letech.

Letošní ročník Praga 2008 zaplní celý Průmyslový palác. „Očekáváme velký zájem veřejnosti, podle minulého ročníku, kdy výstavu navštívilo na 65 tisíc lidí,“ uvedl Vaníček.

Výstava proběhne od 12. do 14. září v Průmyslovém paláci pražského Výstaviště. Podmínkou účasti bylo ocenění exponátů na mezinárodní akci v posledních deseti letech, tedy v době od poslední výstavy Praga 1998.

Akci bude doprovázet 11. ročník mezinárodního veletrhu Sběratel a nově také virtuální svět známek Exponet, který na počítačích nabídne i ty známky, které se do Prahy nedostaly. Součástí výstavy bude dětská pošta, přeprava zásilek horkovzdušným balonem nebo historickým dostavníkem. Ženy a děti budou mít vstup zdarma, jednodenní vstupné bude 80 korun, permanentka vyjde na 200 Kč.

***

Unikát s chybou

Modrý mauritius byl vytištěn v roce 1847 na stejnojmenném ostrově jako první známka platná v britských koloniích. Je však s chybou - místo Post Paid (poštovné zaplaceno) je na ní Post Office (poštovní úřad). Na světě existuje asi 12 kusů. A kolik stojí? Obálka s modrým a červeným mauritiem byla před časem prodána za 40 milionů dolarů (660 milionů korun).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!