Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do protestu dopravců zasáhla policie

Česko

BRATISLAVA Nákladní dopravci nespokojení s elektronickým mýtným na Slovensku splnili včera svou hrozbu.

Od rána na některých místech Slovenska blokovali silnice. Zbrzdili dopravu u Banské Bystrice, Ružomberku, Prešova a na hraničním přechodu s Polskem v Trstené.

Slovenská policie protestujícím dopravcům většinou udělovala pokuty. U města Ružomberok se ale situace údajně vyhrotila natolik, že policisté zadrželi čtyři účastníky protestů proti elektronickému výběru mýtného.

Mezi zadrženými byl podle svých slov i žilinský koordinátor akce Miroslav Bielený. Důvod jim prý policie nesdělila, řekl zadržený organizátor.

V Ružomberku na hlavním tahu do Liptovského Mikuláše bylo do protestu zapojeno těsně před zásahem policie asi 30 kamionů. Částečně blokovaly silnici tak, aby mohly projet osobní vozidla a autobusy. „Stáli jsme před auty, najednou nás obklíčilo asi 20 policajtů a naházeli nás do aut,“ řekl Bielený. „Jednáme pouze v souladu se zákonem. Kdo se dopustí přestupku, v tomto případě je to proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, musí nést i zodpovědnost,“ řekla k tomu mluvčí žilinské policie Jana Balogová.

Dopravci požadují snížení počtu zpoplatněných silnic první třídy. Proti systému elektronického výběru mýtného protestovali už na začátku ledna.

Vládu Roberta Fica tak přiměli k různým ústupkům, včetně snížení daně na naftu. Mýtné na Slovensku platí od začátku roku autobusy a nákladní automobily s hmotností nad 3,5 tuny.

Nespokojenci z řad nově vznikající Unie autodopravců Slovenska se včera snažili zkomplikovat jízdu zejména kamionům, osobní automobily a autobusy naopak nechávali projet.

Mluvčí slovenského policejního prezidia Martin Korch během protestů řekl, že policie bude bez výjimky pokutovat řidiče, kteří poruší předpisy.

Během předchozího protestu na začátku ledna byla slovenská policie k nespokojeným dopravcům vstřícná a sankce jim většinou neudělovala. U Banské Bystrice včera vozidla podle tamního koordinátora Slavomíra Lampera zdržovala provoz u vjezdu do města na silnici z Brezna. V Bratislavě, kde byly předchozí protesty nejdelší, se včera nic moc nedělo. V druhém největším slovenském městě Košicích se dopoledne shromáždily přibližně tři desítky kamionů, po výzvě policie byl ale protest rozpuštěn. „Vyzvali nás, že musíme okamžitě odjet, brali řidičské průkazy a dávali pokuty za stání na silnici,“ řekla na adresu policie košická koordinátorka protestu Anna Ondrušová.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...