Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do Říma fanoušci letěli i pluli

Česko

ŘÍM/PRAHA Někteří se převlékli za členy římských legií, další na sebe vzali kostýmy gladiátorů. Vřímských ulicích se fanoušci Barcelony a Manchesteru United chystali na večerní finále Ligy mistrů v očekávání velkého dramatu, které vypuklo večer na Olympijském stadionu.

Než příznivci obou finalistů zaplavili okolí památek včetně Kolosea, pocítilo jejich nápor výrazně římské letiště. Z Barcelony vyrazilo do věčného města 75 letadel, z Manchesteru dalších 44 speciálů. Dva a půl tisíce fanoušků se vydalo podpořit španělského mistra dokonce po moři.

Značná přesila barcelonského tábora byla znát znát i podle odhadu fanouška Davea z Londýna. „Na každého příznivce Manchesteru připadli čtyři fanoušci Barcelony,“ citovala ho agentura AFP. „Panuje tu ale vynikající atmosféra. Je skvělé vidět obě strany promíchané v dobré náladě,“ nezapomněl dodat.

Souboj gigantů elektrizoval celý svět. Na oficiálních stránkách UEFA se během včerejška fanoušci chlubili, odkud všude se chystali fotbalový vrchol sezony sledovat. Překvapivě hodně se jich hlásilo ze zámoří, kde se fotbal nachází tradičně ve stínu jiných sportů.

Ne všechno šlo úplně bez zádrhelů. Ještě před začátkem zápasu museli být hospitalizování dva anglicky hovořící lidé. Na svědomí je měli římští fanoušci, kteří nemohou zapomenout na dva roky staré události. Tehdy došlo mezi fanoušky Manchesteru United a AS Řím k střetům, při nichž nebyla nouze o bodná zranění. Násilí tentokrát nešťastně odnesl i jeden americký turista, kterého si domácí chuligáni spletli s příznivcem anglického velkoklubu. Úplně se také nedařilo dodržovat zákaz prodeje alkoholu, který nařídila římská radnice. Celkově bylo zadrženo 15 osob.

Terry raději přenos vynechal Speciální program si užili rozhodčí. Švýcar Massimo Busacca se svými asistenty vyrazil na audienci k papeži Benediktovi XVI.

Našli se i jedinci, kteří neměli o finále vůbec zájem. Jedním z nich byl obránce Chelsea John Terry. Sledovat přenos z Říma mu nedovolily vzpomínky na semifinále. V něm Barcelona vyřadila londýnský klub s velkou dávkou štěstí, zloba vyřazených mířila vůči sudímu. „Postačí mi zkontrolovat poločasový a konečný výsledek. V jiném případě bych se naštval. Radši půjdu vykoupat děti a uložím je do postele,“ prozradil Terry svůj program na středeční večer.

Autor: