Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do sněmovny se vrátí někdejší ministr a hejtman Bendl. Nahradí Vrecionovou

Česko

  13:36aktualizováno  13:57
PRAHA - Někdejší poslanec, ministr a středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) se vrátí do Sněmovny. Nahradí tam svou stranickou kolegyni Veroniku Vrecionovou (ODS), která o víkendu získala mandát europoslankyně. Po zkušenosti z volebního klání v roce 2017 ale zůstává ostražitý. Po sněmovních volbách sice Bendl získal za Středočeský kraj mandát, po přepočítávání preferenčních hlasů ale do poslanecké lavice nakonec usedl Martin Kupka.

„Já jsem ještě pořád nohama na zemi. Po tom, co se mi stalo minule, nevím, jestli se mám radovat, nebo mám ještě čekat,“ uvedl v pondělí Bendl. Ve Sněmovně se chce věnovat především zemědělství, konkrétně například boji se suchem. Hodlá také usilovat o snížení byrokracie.

Kupka nahradí Bendla ve sněmovně. Středočeské okrsky chybovaly při sčítání hlasů

Novým členem dolní komory Parlamentu se po víkendových volbách do Evropského parlamentu stane i pětadvacetiletý student národohospodářské fakulty Ondřej Babka, který nahradí Radku Maxovou (ANO). „Rád bych se věnoval oblasti kultury a sportu, což je mi nejbližší a zaměřuji se na tyto směry i v komunální politice,“ uvedl Babka, jenž je radním v Husinci na Prachaticku. Zatím neví, jestli své závazky na lokální politické scéně omezí. „Možná zůstanu jen zastupitelem v Husinci, abych se mohl efektivně věnovat práci poslance,“ řekl syn bývalého prvoligového fotbalisty Pavla Babky.

V eurovolbách uspěli tři dosavadní poslanci - kromě Maxové a Vrecionové ještě Mikuláš Peksa (Piráti). Měl by ho nahradit datový analytik a předseda krajského sdružení Pirátů v Ústeckém kraji František Navrkal. V SMS zprávě bez detailů potvrdil, že mandát po Peksovi přijme.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...