Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kupka nahradí Bendla ve sněmovně. Středočeské okrsky chybovaly při sčítání hlasů

Česko

  14:25aktualizováno  14:48
PRAHA - Poslanecký mandát za ODS ve Středočeském kraji získal starosta obce Líbeznice Martin Kupka. Zjistil to Nejvyšší správní soud při přepočítávání preferenčních hlasů v polovině kraje, tedy ve více než 900 okrscích. Kupka ve Sněmovně nahradí díky kroužkům Petra Bendla, který byl čtvrtý na kandidátce.
Po přepočítání hlasů nahradí Bendla Martin Kupka.

Po přepočítání hlasů nahradí Bendla Martin Kupka. foto: FOTO JAN VÁGNER

Špatný přepočet vznikl kvůli tomu, že Kupkovo jméno bylo na druhé straně volebního lístku na 31. pozici a některé komise jeho kroužky nezapočítaly. ODS ve středních Čechách získala čtyři mandáty z celkových 25 pro ODS z celé ČR. Rozložení sil ve Sněmovně se rozhodnutím soudu nezmění.

Nejvyšší správní soud (NSS) považuje za vhodné netisknout oboustranné volební lístky. Vedou podle něj k možným chybám i ovlivnění voličů.

Co bude s hlasy po zavření volebních místností? Přepočet nahrává větším stranám

Podle původních výsledků se za ODS ve Středočeském kraji dostali do Sněmovny Jan Skopeček, Veronika Vrecionová, Vojtěch Munzar a Petr Bendl, kteří byli v čele kandidátky. Kupkovi mandát těsně unikl. Původně získal 4168 preferenčních hlasů, což bylo více než Vrecionová a Munzar. Na zvolení to ale nestačilo, protože zůstal těsně pod hranicí pěti procent preferenčních hlasů.

Při kontrole soudu ale získal preferenčních hlasů více, takže mandát dostal namísto Bendla. Přední kandidáti středočeské ODS měli získat skoro o 500 preferenčních hlasů méně, zjistil soud.

„Jan Skopeček měl obdržet o 475 hlasů méně, Veronika Vrecionová o 485 hlasů méně, Vojtěch Munzar o 482 hlasů méně a Petr Bendl o 466 hlasů méně. Martin Kupka měl naopak získat o 152 hlasů více,“ uvedl soudce zpravodaj Petr Mikeš.

Celkem soud zjistil chyby u 2800 preferenčních hlasů. Odhalil také to, že ODS získala navíc 14 hlasů, což ale není podle soudu nijak zásadní počet.

Kupka přiznal překvapení. K mandátu přistupuje zodpovědně

„Výsledek přepočtu je pro mě překvapením a současně závazkem, protože jako demokrat beru samozřejmě volby velmi vážně. Chci tímto poděkovat za podporu všem voličům, kteří moje jméno i na zadní straně lístku našli, a zároveň jim slíbit, že se budu snažit vykonávat mandát poslance co nejlépe,“ řekl.  Mrzí ho však, že se po přepočtu hlasů změní situace pro Bendla. „Je to horší, než když vás ve sportu měsíc po skončení zápasu připraví o původní umístění z důvodu chyby rozhodčích. To byl také důvod, proč jsem přepočet neinicioval,“ dodal Kupka.

„Samozřejmě není to příjemné, ale takový je život a doufám, že to spočítali spravedlivě,“ řekl Petr Bendl. Zároveň dodal, že se nyný bude muset poohlédnout po zaměstnání. „Práci nemám, nejsem člověk, který by byl pořád jednou nohou někde jinde.“

Soud zkontroloval preferenční hlasy na základě podnětu Tomáše Nováka z Prahy, který volil ve Středočeském kraji díky voličskému průkazu. Po volbách zjistil, že v daném okrsku není jeho preferenční hlas pro Kupku zohledněn.

Stejnou informaci měl Novák i z dalších pěti okrsků na základě svědectví jiných lidí. Soud proto rozhodl o rozsáhlejší kontrole v 915 okrscích. Bral přitom v úvahu, že problémy mohly spočívat v nezapočítaných preferenčních hlasech z druhé strany hlasovacího lístku, ale i v chybném připočítávání preferenčních hlasů pro první čtyři kandidáty i na těch lístcích, kde voliči nikoho nekroužkovali.

Soud požaduje reakci ministerstva vnitra

Podle NSS musí na zjištěné chyby ve volbách reagovat ministerstvo vnitra i zákonodárce. Jinak v budoucnu hrozí větší zásah i zneplatnění voleb.

„Pokud se nic nezmění na zákonodárné a exekutivní úrovni, bude hrozit, že soud bude muset ověřovat výsledky voleb ve větším rozsahu, což by mohlo vést k paralyzování při ustanovování orgánů. Nejvyšší správní soud by také mohl sáhnout ke zneplatnění více kandidátů nebo voleb jako celku,“ zdůraznil předseda senátu Tomáš Langášek.

Soud kromě zrušení oboustranných volebních lístků doporučuje také jednotný volební kodex. Předseda NSS Josef Baxa řekl, že volební zákon je 20 let starý a má velké rezervy. Upozornil na to, že je potřeba mít jeden společný základ, ať už se jedná o volby do obou parlamentních komor, do obcí, krajů, o evropské nebo prezidentské volby. Podle něj by se měl kontroly účastnit i profesionální nebo poloprofesionální aparát, který by vyplnil místo mezi okrskovou komisí počítající hlasy a soudem, který rozhoduje o stížnostech.

Nejvyšší správní soud obdržel celkem 78 podnětů týkajících se voleb. Ostatní zamítl po věcném projednání, odmítl z procesních či formálních důvodů, případně odložil, protože nesplňovaly základní náležitosti. Chyby zjistil například ve čtyřech okrscích v Plzeňském kraji, výsledky a pořadí kandidátů to ale neovlivnilo, proto stížnost zamítl.

Přezkoumávání hlasů pro ODS ve Středočeském kraji je z hlediska rozsahu mimořádným opatřením. Výjimečné je i to, že soud rozhodoval v nepracovní den. Důvodem byla snaha rozhodnout před první schůzí Sněmovny, kterou prezident svolal na pondělí.

Volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO před ODS a Piráty. Mandáty získali ještě zástupci SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Autor: