Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Do Středomoří láká příznivé klima

Česko

Mnozí z nás občas zatouží po odpočinku a relaxace u moře patří mezi nejpříjemnější a nejvyhledávanější. Čím dál tím častěji navštěvují Češi exotické země, ale většina turistů přece jen stále míří do Středomoří. Co je tím magnetem, který nás tam přitahuje? Především je to velmi příznivé klima. I když má každá země této poměrně rozlehlé oblasti svá specifika, spojuje je jedno – příjemná teplota moře a horké a suché počasí v letním období. Čím je takové stabilní počasí způsobeno?

Zjednodušeně lze říci, že ho má na svědomí pás subtropických tlakových výší, který se v létě posouvá ze severní Afriky více k severu. Tlakové níže a s nimi spojené frontální systémy se rovněž posunují k severu, a proto jsou ve Středomoří v létě srážkové úhrny velmi nízké. Naprostá většina srážek spadne v podobě odpoledních přeháněk či bouřek z tepla. Čím se tedy od sebe jednotlivé oblasti liší?

Španělsko patří mezi nejteplejší oblasti Evropy. Po většinu léta ho ovlivňuje výběžek rozsáhlé azorské tlakové výše. Pokud se zde vyskytují srážky, je to spíše na severu poloostrova. To dokládá fakt, že v Barceloně je v srpnu a září průměrně šest dní se srážkami, na jihu v Malaze jsou to pouze 2 dny.

Teplotní maxima jsou v srpnu nejčastěji kolem 32 stupňů Celsia, v září kolem 28 stupňů, ale nezřídka mohou dosáhnout až ke 40 stupňům, zejména na jihu. Na blízkých Baleárských ostrovech jsou průměrně tři dny se srážkami za měsíc, maxima v průměru o stupínek nižší.

Ten, kdo nevyhledává příliš vysoké teploty, může zamířit třeba na francouzskou Riviéru, kde se maxima pohybují průměrně kolem 29 stupňů, v září kolem 25 stupňů. Východní část pobřeží je dobře chráněna proti vpádům studeného vzduchu od severu pásmem Alp, podobně jako severoitalské pobřeží. Občas se tam ale může projevit vliv alpských tlakových níží, které mohou přinést i vydatnější srážky. Příjemné počasí může pokazit i silný vítr zvaný mistral.

V jižní Itálii převládá slunečné počasí. Jižní vítr scirocco, který vane ze severní Afriky, přináší teplé a dusné počasí. Při pobřeží dosahují maxima 30 stupňů, v září 26 stupňů Celsia. Průměrně prší v srpnu čtyři dny, v září šest dnů.

Pobřeží Jaderského moře má také svá specifika. V srpnu stoupají teploty v odpoledních hodinách nejčastěji k 29 stupňům, v září jsou ještě kolem 25 stupňů Celsia. Prší průměrně pět až sedm dní, v září šest až deset dní. Srážkové úhrny jsou vyšší než v ostatních oblastech a více prší opět na severu. Nejslunečnější oblastí je střední Dalmácie, kde jsou srážkové úhrny až o polovinu nižší než na severu.

V oblasti Řecka a ostrovů Egejského moře stoupá teplota od severu k jihu a od západu k východu. Srážky jsou na jihu a na východě výjimečné, na severu prší průměrně tři až pět dnů za měsíc. Podnebí Řecka je charakteristické periodickou pravidelností některých větrů.

Meltémi jsou suché a někdy poměrně silné větry vanoucí od severozápadu, naopak vlhké a dusné počasí přinášejí horké větry scirocco. Ty ovlivňují zejména nejjižnější ostrovy. Průměrná maxima v srpnu a září jsou 33 a 29 stupňů, ojediněle však mohou teploty šplhat až k 45 stupňům Celsia.

Také ve východním Středomoří převažuje jasné a horké počasí. Odpolední maxima jsou nejčastěji 33 stupňů, v září 29 stupňů Celsia, ale ani zde nejsou čtyřicetistupňová vedra nijak výjimečná. V srpnu prší průměrně jeden den, v září dva.

Autor: