Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do ulic vyšly desetitisíce lidí

Česko

BRNO O maximální návštěvnosti se mluvilo už vloni. Sobotní Brněnská muzejní noc ale potvrdila, že každý rekord lze překonat. Po sečtení organizátoři zaznamenali celkem 151 045 vstupů.

Nabídku některého nebo i několika z třiceti zapojených míst (i tento počet je rekordní) využilo o 23 475 návštěvníků více než loni. „A to letos byl v mnoha institucích limitován vstup do expozic a výstav, takže na úkor zvýšení komfortu příchozích jejich návštěvnost mohla mírně klesnout,“ podotkla Lenka Němcová z Moravské galerie, která je garantem celé akce v metropoli. S omezením z bezpečnostních důvodů se lidé setkali například v Pavilonu Anthropos. Výstava Nejstarší umění ve střední Evropě tam představuje originály proslulých venuší a jiné pravěké skvosty.

Přeplněno bylo také v Muzeu romské kultury. „Vloni k nám přišlo za celou noc na zhruba třináct set lidí. Teď není osm večer, a už je tu na dva tisíce lidí,“ trochu se obávala ředitelka Jana Horváthová. Lákadlem programu byly dvě věštkyně čtoucí z karet a ruky a ochutnávky tradičních romských specialit jako skvělé bramborové placky s povidly nebo halušky s tvarohem. Tisíce lidí přitáhlo i Diecézní muzeum na Petrově, odkud mimo jiné vypustili tři desítky holubů. „Chtěli jsme rehabilitovat holubici, kterou jako symbol trochu zprofanoval minulý režim, a připomenout všechny významy, které má,“ podotkl ředitel muzea Karel Rechlík.

Dopravní podnik vypravil stovky zvláštních bezplatných spojů. „Po loňském náporu jsme byli připraveni, věděli jsme, co nás čeká,“ poznamenal Jan Seitl z DPMB. Lidé se ale rádi svezli i historickými vozy technického muzea. U něj si ostatně mnozí vystáli až stovky metrů dlouhou frontu.

***

Malá noční statistika Počty vstupů při muzejní noci: Moravská galerie 35 900, Moravské zemské muzeum 32 764, Špilberk 17 000, Diecézní muzeum 10 000, Červený kostel 8420, Technické muzeum 7850, Hvězdárna 7300, Dům umění 6550, Knihovna J. Mahena 5060, Muzeum Brněnska 4920, BKC 4400, Galerie Sklepení 4300, Muzeum romské kultury 3438, Mendelovo muzeum 1050, Wannieck Gallery 1263, Galerie HaDivadla 830.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.