Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do Varnsdorfu v sobotu opět přijedou radikálové

Česko

  16:03
VARNSDORF - Další střety mezi policií a demonstrujícími proti Romům hrozí v sobotu ve Varnsdorfu. Na řádně ohlášený pochod místních občanů se ve čtvrtek ohlásili i příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a podle policejního odhadu jich může být i přes 100. Jejich zatím jediná oficiální návštěva města skončila minulý týden dosud nejtvrdším střetem s policií. Policie opět chystá přísná opatření.

Extremisté ve Varnsdorfu vybavení transparenty foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Chce nasadit minimálně 300 mužů, řekla krajská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová. Původně měl být sobotní mítink jen v režii místních, kteří sice už čtyři ze šesti demonstrací nasměrovali k romským ubytovnám, s policií se ale nestřetli. Ve čtvrtek se pozvánka na sobotní akci objevila i na webu DSSS.

"Ta akce má naši podporu a co vím, tak určitá část našich příznivců se tam opravdu chystá," řekl severočeský šéf DSSS Petr Kotáb.

Nacionalistická strana už ve městě pořádala minulou sobotu vlastní demonstraci, která se brzy změnila v boj mezi policejními těžkooděnci a extremisty, při němž létaly z jedné strany láhve a kameny, z druhé potom dělbuchy, slzný plyn a rány pendreky. Celkem 37 lidí bylo zadrženo a šest zraněno. Policie následně obvinila pět lidí.

Policie nepovolené akce dosud tolerovala

Neohlášené pochody místních obyvatel policie dosud tolerovala a omezila se jen na zahrazování cesty. "Tohle ale nebude ten případ, pokud s námi budou bojovat, zasáhneme tvrdě," řekla Hrubšová.

"Víme o tom, že pravicoví radikálové mají přijet. Mohlo by jich být i přes stovku, takže nasadíme minimálně 300 policistů," dodala. Krajská policie navíc požádala o pomoc i ostatní kraje.

ČTĚTE VÍCE:

Demonstrace je nyní řádně ohlášená a zahrnuje pochod až k ubytovně Sport, kde žijí převážně Romové. "Je součástí trasy, podmínkou je ale to, aby pochod nenarušoval dopravu," řeklamluvčí varnsdorfské radnice Romana Macová.

Organizátor ohlásil účast zhruba 50 lidí, podle policie jich ale zřejmě přijde mnohem víc. Mítink má začít na náměstí Edvarda Beneše ve 14:00. Již na 10:00 svolalo vedení města do kina Panorama setkání občany na téma vzrůstající kriminalita a násilí ve městě.

Autor:

Prodej bytu 3+1, 99 m2 - Chabařovice
Prodej bytu 3+1, 99 m2 - Chabařovice

Náměstí 9. května, Chabařovice, okres Ústí nad Labem
3 300 000 Kč