Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Romové Varnsdorfanům vadí, podvodník a lhář Kohout však ne

Česko

  14:20aktualizováno  6. září 10:39
PRAHA/VARNSDORF - Obyvatelé Varnsdorfu mají v boji s nepřizpůsobivými občany ve městě svého neoficiálního vůdce. Je jím Lukáš Kohout, "ten, co lítal s Kavanem," jak nejčastěji zaznívá z úst místních obyvatel. Romy, kteří zneužívají sociální dávky, nemohou vystát. Kohout, který podvodně létal po světě za peníze daňových poplatníků, jim ale zřejmě nevadí.

Lukáš Kohout (v růžovém tričku) v čele protestního průvodu ve Varnsdorfu. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Ještě mu nebylo ani dvacet, když neblaze proslul téměř po celé republice. V prosinci roku 2002 totiž LN upozornily na mladíka, který se vydával za asistenta tehdejšího šéfa Valného shromáždění OSN Jana Kavana a na náklady sněmovny vycestoval se svými kamarády do řady zemí po celém světě.

Další kousky provokatéra Kohouta

  • Autem jezdil s modrým majákem a policistům tvrdil, že veze ministra.
  • Parkoval se zneužitou kartou ministerstva zahraničí, která patřila lidoveckému politikovi Cyrilu Svobodovi.
  • Vydával se za mluvčího technoparty CzechTek.
  • Před volbami v roce 2006 tvrdil, že zakládá novou politickou stranu Směr. Chtěl se zaměřit na voliče do 25 let a sliboval například legalizaci marihuany.
  • Vydával se za poslance ODS a médiím tvrdil, že strana nepodpoří trojkoaliční vládu po volbách v roce 2006.

Oním mladíkem byl varnsdorfský rodák, podle svých slov vystudovaný kuchař-číšník, Lukáš Kohout. V sedmnácti se začlenil do tamější organizace Mladých sociálních demokratů, později se vydal do Prahy a vstoupil do US-DEU, kde odstartoval kariéru falešného asistenta, tajemníka a mluvčího politiků.

Pro jedny novinář, pro druhé asistent politiků

Pohyboval se hlavně v okolí Hany Marvanové a Karla Kühnla (oba US-DEU) a díky svému suverénnímu jednání se bez problémů dostal například i na vyjednávání o koalici v Lidovém domě a později až do parlamentu.

Tam se chytl Jana Kavana (ČSSD) a představoval se jako jeho tajemník a mluvčí. Politikům naopak zpravidla tvrdil, že je novinář.

Díky lhaní a přetvářce se mu nakonec podařilo na náklady sněmovny navštívit Thajsko, Maledivy nebo Jihoafrickou republiku a na výlety přizval i své přátele.

Jeho podvody se podařilo odhalit až při nezdařeném letu soukromým tryskáčem na Srí Lanku, který si neoprávněně objednal na účet sněmovny.

Lukáš Kohout po boku Hany Marvanové (archivní snímek z roku 2002).

Lukáš Kohout u soudu (archivní snímek z roku 2005).

Kohout nakonec za podvod a poškozování cizích práv dostal v roce 2006 trest 28 měsíců se zkušební dobu pěti let. Uhradit měl přes 470 tisíc korun firmě, od které si objednal letenky na Srí Lanku a nezaplatil je. Další nároky poškozených v hodnotě 1,6 milionu korun soud odkázal k civilnímu řízení.

Sobota ve Varnsdorfu: tisíc lidí v ulicích

Ve Varnsdorfu ale Kohout působí jako místní hrdina, který stanul v čele protiromského tažení. Jakmile se v sobotu objevil na náměstí, kde startovala další demonstrace, všichni o něm v tu ránu věděli. A když ho policisté pokutovali za to, že nebyl při jízdě autem připoutaný, sesypali se na ně a bránili ho.

Mezi předvedenými byl i Lukáš Kohout, organizátor pátečního mítinku

Lukáše Kohouta policie pokutovala kvůli tomu, že nebyl při jízdě připoután.

Bučení a sprosté nadávky na účet těžkooděnců doprovázely i jeho pozdější zatčení kvůli tomu, že vyzýval dav k pokračování v pochodu. Hrozí mu za to půlmilionová pokuta.

'Žena mu utekla za cikánem'

Místní Romové na něj přitom mají dobré vzpomínky. "Byl to kámoš. Vyrůstal mezi námi, chodil s námi do zvláštní školy," kroutí hlavou nad změnou jeho postoje k Romům.

Mají však jasno v tom, proč má nyní Kohout tak radikální postoje. "Jeho žena ho opustila, protože se zamilovala do cikána. A tak se z něj stal rasista," vysvětluje si změnu v Kohoutově chování Michal Gunar za přitakávání kolem stojících Romů. To však Lukáš Kohout zásadně odmítá. "Mně vůbec nevadí, že moje žena žije s cikánem. Je to slušný člověk, chodí do práce... Oni si pletou jablka s hruškama. I já mám mezi cikány spoustu známých," uvedl Kohout pro LN.

Prohlédněte si fotogalerii z protestů

Romové pozorovali demonstrující z oken ubytovny Sport.

Autor: