Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hygienici kontrolovali varnsdorfské ubytovny, hlídala je policie

Česko

  17:59aktualizováno  19:22
VARNSDORF - Všechny tři ubytovny ve Varnsdorfu na Děčínsku chtějí zkontrolovat městští úředníci a hygienici. Zaměřují se především na dodržování ubytovacích norem, zároveň je hlídá policejní tým.

Domobrana před ubytovnou Sport foto:  František Vlček, Lidové noviny

Potvrdila to policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Žádné závěry podle ní ale dnes zveřejněny nebudou. Celá akce začala zhruba v 16:00 a skončila už v 18:15.

Ubytovna Sport ve Varnsdorfu

První začala prohlídka ubytovny Sport, někdejšího maloměstského hotelu, který je považován za nejproblémovější ze tří ubytoven. "Měli jsme na místě tři dvoučlenné hlídky a postupovali jsme po dohodě s městským úřadem, v 18:15 už ale celá akce skončila," řekla  policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Mezi zhruba dvacítkou kontrolorů byli městští úředníci, hygienici i hasiči. Po prohlídce Sportu si podle mluvčí prohlédli i zbylé dvě ubytovny.

ČTĚTE TAKÉ:

Sport patří jako jediný z nich soukromému majiteli, zbylé dvě patří městu.

Podle informací proplácí majiteli Sportu stát za jednoho dospělého 2750 korun, ve dvou městských se účtuje 3000 anebo 2900 korun; děti potom stojí zhruba polovinu. Ubytovny ve Varnsdorfu jsou dlouhodobě problémové, podle obyvatel města v nich bují kriminalita. I proto k nim pochodovali aktéři čtyř ze šesti demonstrací, které se ve městě za poslední tři týdny konaly, policie jim v tom ale pokaždé zabránila.

Ve Šluknovském výběžku eskalovalo napětí mezi starousedlíky a Romy v polovině srpna. Situace se vyhrotila už v polovině prázdnin, kdy skupina pěti Romů údajně zaútočila mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku. O 14 dnů později pak zaútočila skupina až 20 Romů na mnohem menší skupinku obyvatel v Rumburku. Místní od té doby už několikrát svolali demonstrace namířené proti Romům a připojují se k nim i extremistická hnutí.

Na uplynulou sobotu svolala nacionalistická Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) demonstraci nejdříve do Nového Boru na Českolipsku a poté do Varnsdorfu a Rumburku na Děčínsku. Po setkání ve Varnsdorfu, kdy z náměstí dav zamířil směrem k romským ubytovnám v ulici TGM a v bývalém hotelu Sport, začali lidé útočit na policii, a ta je rozehnala vodním dělem a pyrotechnikou.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!