Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do Varů míří Huppertová i Banderas

Česko

Ocenění za svou tvorbu na nadcházejícím filmovém festivalu v Karlových Varech převezmou herečka Isabelle Huppertová a její kolega Antonio Banderas.

Isabelle Huppertová a Antonio Banderas jsou další z ohlášených hvězdných hostů letošního filmového festivalu v Karlových Varech. Slavná francouzská herečka Huppertová, která se proslavila například rolí v dramatu Michaela Hanekeho Pianistka, převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Herec, producent a režisér Antonio Banderas, známý ze snímků Pedra Almodóvara i z amerických filmů jako Desperado, Evita či Zorro: Tajemná tvář, si přijede pro Cenu prezidenta festivalu.

Banderas ve Varech uvede svůj režijní počin Letní déšť, Huppertová se představí například v soutěžním snímku Villa Amalia. Mezi dalšími povědomými jmény v soutěži figuruje například autor fresky Taxidermia György Pálfi, který svou pověst experimentujícího provokatéra potvrdí improvizací Nejsem tvůj přítel. Americká melancholická komedie Duše Paula Giamattiho staví na titulním herci, který se stal jednou z tváří filmu Bokovka. Autor loňského festivalového hitu Sedmé nebe Andreas Dresen se vrací s tragikomedií Whisky s vodkou.

Na poslední chvíli se podařilo získat filmový debut ruského divadelníka Vasilije Sigareva Vlček. Slovensko reprezentuje drama podle scénáře Jiřího Křižana Pokoj v duši. V soutěži nechybí ani tituly z Dánska, Jižní Korey, Íránu či Mexika, absentuje však český zástupce. „Nevyskytl se takový film, který by nás upoutal,“ vysvětluje umělecká ředitelka Eva Zaoralová. Úplně bez českých filmů se však soutěžit nebude: v sekci Na východ od Západu nás zastupuje drama z romského prostředí El Paso. Blok Dny kritiků Variety si vybral půvabný snímek Kdopak by se vlka bál? a v sekci Jiný pohled bude k vidění česko-slovenské válečné drama Nedodržený slib.

Deník mafiána i Osadná Soutěž dokumentů nabídne třeba příběh gangstera Antonia Perroneho Deník mafiána, vítěze z festivalu v Sundance Žijeme na veřejnosti, rekonstrukci nejslavnějšího boxerského utkání historie Thriller v Manile či Osadné, novinku Slováka Marka Škopa, autora diváckého hitu Iné svety. Lákavý výběr slibují i soutěžní sekce Na východ od Západu a Fórum nezávislých.

Poctu letošní Vary vzdají českému surrealistovi Janu Švankmajerovi, francouzskému režiséru Patrici Chéreauovi či americkému nezávislému filmaři Alanu Rudolphovi.

Náročné bylo sestavit blok Rusko v ženském rodě, dokumentující vzestup režisérek v ruské kinematografii. Sekce Jiný pohled tradičně přinese snímky experimentující s obsahem i formou. Luxusní výběr slibují Horizonty a Otevřené oči, které opět přinesou to nejlepší ze světových festivalů včetně vítězů z Benátek (Wrestler), Berlína (Mléko strachu) a Cannes (Bílá stuha) a dalších atraktivních titulů kalibru von Trierova skandálního Antikrista. Lahůdkami pro znalce budou restaurované verze klasik, například eposu Odtud až na věčnost.

Novinkou je možnost zakoupit si lístky v předprodeji na festivalových stránkách www.kviff.com. 44. ročník MFF Karlovy Vary potrvá od 3. do 11. července.

lidovky.cz Více informací najdete na www.lidovky.cz/kultura

Autor:

Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby
Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby

Maminky z redakce vyzkoušely ekologický prací prostředek na kojenecké prádlo Frosch EKO Baby. Dokáže si úspěšně poradit s různými typy odolných...