Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dobeš chce dotovat firemní školky ze dvou třetin. Peníze prý vezme z úspor

Ministerstvo chce dotovat firemní školky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministerstvo chce dotovat firemní školky | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo školství plánuje přispívat firemním školkám 60 procenty na provoz, mělo by to podpořit vznik těchto zařízení. Ministr školství Josef Dobeš (VV) uvedl, že peníze na to by vzali z úspor.

Pokud plán projde, mohl by systém začít fungovat od září. Na školky chce ministerstvo vyhradit až 200 milionů korun.

Ministr školství Josef Dobeš"Firemní školky by přešly pod ministerstvo školství," uvedl Dobeš. Aby podnikové mateřinky mohly být zařazeny do sítě škol a dostaly finanční podporu, musely by splňovat určitá kritéria, například ohledně hygienických norem nebo kvalifikovanosti učitelek. Také by musely vyučovat podle rámcového vzdělávacího programu ministerstva školství.

Hustější síť firemních školek by podle ministra mohla vyřešit i problém s péčí o děti mladší tří let. Obecní mateřské školy jsou totiž otevřeny až od tří let věku dítěte a jeslí je minimum. Původně se sice plánovalo, že by mohly do školek chodit i děti mladší, to však bude vyžadovat odlišné zařízení i vzdělání učitelek. "Firemní školky by na toto mohly reagovat mnohem dříve," myslí si ministr.

Peníze budou, sníží se byrokracie, plánuje ministerstvo
Peníze na podporu podnikových školek chce získat z úspor v resortu, například rušením a slučováním poloprázdných středních škol nebo snížením byrokracie. Celkem by prý chtěl takto ušetřit asi jednu miliardu korun, na školky pak chce vyhradit 100 až 200 milionů. Pokud by plán posvětila koalice, mohl by prý nový systém fungovat už od září, nejpozději však od ledna 2012. Podle Dobeše by opatření bylo účinné zejména ve velkých městech a satelitních městečkách, kde jsou obecní školky buď přeplněné, nebo úplně chybí.

ČTĚTE TAKÉ:

V Česku je nedostatek školek
Firemních školek je v Česku málo, má ji třeba výrobce nemocničních lůžek Linet, ČVUT nebo Raiffeisenbank. Vznik firemních školek často brzdí přísné normy, které musí zřizovatel splnit, a někdy také peníze.

Podle údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV) vzrostl mezi roky 2003 až 2008 počet předškoláků o více než 15.000, ubylo však 258 školek. Obce školky často rušily, protože ve druhé polovině 90. let klesala porodnost a dětí bylo málo. Od roku 2003 však populační křivka prudce rostla, rodit totiž začaly silné populační ročníky.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Kamala Harrisová s Joe Bidenem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Kamala Harrisová s Joe Bidenem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Kamala Harrisová s Joe Bidenem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!