OSTRAVA Po dlouhé době alespoň trochu dobré zprávy mají pro obyvatele Moravy vodohospodáři. Hladiny většiny řek postupně klesají. Vrací se do nich i voda ze zaplavených ploch, kam přes usilovný boj hasičů a dobrovolníků pronikla.
A pozitivní zprávu přidávají i meteorologové: podle předpovědi bude teplý víkend, kdy se v neděli rtuť na teploměru dokonce vyšplhá prý bezmála ke třiceti stupňům.
Déšť v noci na včerejšek v Beskydech a okolí, kde během dvanácti hodin spadlo průměrně třicet litrů vody na metr čtvereční, průtoky ve většině toků nezvýšil.
Čestmír Vlček z Povodí Odry potvrdil, že přestože včera na některých místech stále platily povodňové stupně, dnes a zítra by se i hladiny těchto toků měly dále snižovat. „V Koblově, kde voda způsobila problémy v lokalitě Žabník, zůstane však až do příštího týdne provizorní protipovodňová hráz,“ uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.
Opatrnější jsou vodohospodáři z Povodí Moravy, kde voda z Valašska působí problémy se zpožděním – i oni ale doufají, že nejpostiženější oblasti mají nejhorší za sebou. Zaplavené Zdounky, Kunovice, Rohatec či okolí Židlochovic tak budou mít klidnější víkend.
S následky povodní však Morava stále bojuje. Jen moravskoslezští hasiči do včerejšího odpoledne vyjížděli více než dvacetkrát k čerpání vody. Nejvíce zásahů měli na Opavsku. Největším problém severní Moravy zůstávají v současnosti sesuvy půdy. Evidováno je jich na devět desítek. Na konec dešťů čekají také lidé všude tam, kde hrozí invaze přemnožených komárů. Kvůli možným problémům s bodavým hmyzem bylo vybráno téměř sedmdesát lokalit, kde už začaly postřiky. Ty je vhodné aplikovat až ve chvíli, kdy není přímé riziko, že je spláchne déšť.
Na velké části Moravy a Slezska stále platí stav nebezpečí, který záchranářům umožňuje rychlejší zásahy. Také silničáři a policie varují motoristy: v regionu stále mohou zůstávat uzavřené některé silnice.
Složitá situace přetrvávala na jižní Moravě, kde na rozdíl od dalšího území meteorologové nevylučovali déšť. Hasiči po celý den pokračovali v odčerpávaní zatopených garáží a sklepů. „U obce Hrušky, kde jsme budovali protipovodňové hráze z pytlů s pískem, čerpáme vodní lagunu, pomocí čerpadel hasiči snižovali stav vody v rybníku v Lanžhotě,“ popsal mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. I tam ale měli důvod k oddechu, například hladina řeky Moravy klesla až o půl metru.
Největším nebezpečím jsou nyní průsaky hrází, a to například na Kyjovce či na odlehčovacím kanále Uherský Ostroh – Veselí nad Moravou a v Hodoníně. Hráze jsou proto pod stálým dohledem.
Geologové ale varují před dalším problémem: opětovný nástup vody a deště jen prohloubily riziko sesuvů půdy. Lidé by měli být opatrní, nevstupovat na okraje svahů a všímat si nečekaných změn povrchu půdy.
***
SČÍTÁNÍ ŠKOD Zjištění následků potrvá až týdny Vyčíslení škod po letošních povodních potrvá ještě několik týdnů. Druhá část povodní přišla ve chvíli, kdy úřady ještě nezjistily škody po těch prvních. * Lesy České republiky vyčíslily jen škody na tocích a lesních cestách na asi půl miliardy korun. * Pojišťovny měly ke včerejšku od klientů nahlášeno 10 787 pojistných událostí za více než miliardu korun. Odhadují, že výše ještě minimálně o padesát procent naroste. * Odhady škod na veřejném majetku se ve čtyřech postižených krajích pohybují mezi půl a dvěma miliardami korun. * Další následky čekají zemědělce. Ti zatím nemohou často ani zjistit stav svých ploch, mnohé jsou stále pod vodou. Podobně jsou na tom vodohospodáři. * Nejistý je zatím součet škod, které způsobí sesuvy půdy. Ty potrvají minimálně dva týdny.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Morava