Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dobře utajená burza chemických látek

Česko

Elektronický trh nevyužitých chemických látek za více než dva měsíce získal jen pět nabídek. Většina firem o burze totiž ani neví

PRAHA Elektronické tržiště pro nespotřebované chemické látky NECHELA se rozjíždí velmi pomalu. O projektu, na který ministerstvo průmyslu a obchodu vyčlenilo pět milionů korun, totiž většina firem zatím ani neví.

Za přibližně dva a půl měsíce ostrého provozu se k obchodování na burze přihlásilo jen pár firem. „Jedná se o jednotlivé firmy,“ potvrdil mizivý zájem o burzu Pavel Prior, předseda představenstva firmy PROSPEKSA. Ta je jednou ze tří firem, na které se zájemce o obchodování v systému NECHELA může obrátit o zprostředkování registrace. „Rozjednal jsem zhruba desítku kontaktů, zatím se mi však nikdo zpětně neozval se žádostí o registraci,“ řekl Miroslav Sochor, šéfmakléř druhé dohodcovské firmy M. M. TRADER CZ. O něco lépe se nové klienty dařilo získávat společnosti FIN-servis. „Kontaktovali jsme několik desítek firem, velká část z nich se už zaregistrovala, respektive větší část si registraci teprve připravuje,“ řekl její šéfmakléř Petr Havelka.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu, které burzu spustilo ve spolupráci s Českomoravskou komoditní burzou Kladno (ČMKBK), se registrované společnosti počítají na desítky. Ty zatím do systému vložily pět nabídek v objemu necelých 66 tun chemikálií. „Podle informací makléřů, kteří registrace účastníků i nabídek administrují, se dají v brzké době očekávat další registrace desítek nabídek,“ řekl mluvčí kladenské burzy Martin Soukup. Aby však mohla být spuštěna první aukce, mělo by být v systému registrováno více než sto subjektů. Zároveň by měla být širší i nabídka chemických látek. Jinak totiž hrozí, že se nepodaří vytvořit dostatečně likvidní trh. Pokud se podaří vytvořit přijatelně silná nabídka a poptávka, mohla by podle makléřů první aukce proběhnout nejdříve ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Největší brzdou rychlejšího rozvoje nové chemické burzy je zatím její malá propagace. „Je to sice k nevíře, ale přestože vyšlo o připravovaném systému v závěru loňského roku několik článků v médiích a informace se objevily na webech partnerů projektu tak je povědomost firem z těchto mediálních informací v podstatě nulová,“ řekl Soukup.

Jednou z firem, která by sice měla o chemickou burzu zájem, ale do telefonátu LN o ní neslyšela, je neratovická společnost PHPchem. „Myslím, že se jedná o zajímavý projekt. Určitě by se u nás našly přebývající položky v originálním balení, zároveň bychom rádi využili možnosti nakoupit zbytkové chemikálie za výhodnější cenu,“ řekl Martin Petrovič, manažer pro prodej a výrobu firmy PHPchem.

Nedostatečnou informovanost o systému si kromě kladenské burzy uvědomuje i ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). To plánuje v horizontu několika týdnů spustit distribuci jednostránkových letáků. „Letáčky chceme k firmám dostat prostřednictvím živnostenských úřadů a vkládáním do odborných časopisů,“ řekl Pavel Vlček, mluvčí MPO. Na přípravu letáčků vyčlenil ekologický odbor MPO ze svého rozpočtu 20 tisíc korun.

Další formou, jak dostat informace o systému NECHELA k potenciálním uživatelům, je prezentace chemické burzy na odborných konferencích. Kladenská burza se zároveň obrátila na zhruba 20 profesních svazů a asociací s žádostí o pomoc při předávání informací o chemické burze. Navíc ve spolupráci s Hospodářskou komorou připravuje na toto téma i semináře.

Mezi největší uživatele chemické burzy by měly patřit zejména malé a střední podniky, ale i živnostníci nebo školní laboratoře. Ti všichni se mohou k obchodování v systému NECHELA zaregistrovat zdarma.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!