Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Dobře zrežírovaná poprava

Česko

KOMENTÁŘ

Pád Miloslava Vlčka nese všechny znaky dobře připravené pasti na „přítele“

Před několika dny mohli všichni takřka v přímém přenosu sledovat, jak své nepohodlné likvidují v ODS. Socialistům se zřejmě povedlo to samé, udělali to ale mnohem elegantněji. Zatímco občanští demokraté ze sebe nesejmou nálepku rozhádané strany, socialisté se posouvají do role spravedlivých dle principu „padni komu padni“, jak rádi říkají. Navíc budou díky pádu Miloslava Vlčka, který se Jiřímu Paroubkovi náramně hodí, moci s mnohem větší intenzitou zaútočit na své konkurenty v čele s Ivanem Langrem. U Vlčkovy „popravy“ přitom nasvědčuje mnohé tomu, že pokud nebyla v Lidovém domě přímo vymyšlena, byla jím minimálně důkladně režírována.

V první řadě je třeba říct, že Miloslav Vlček se nejen ve funkci šéfa Poslanecké sněmovny opravdu jevil a jeví jako prvotřídní hlupák. Při „vysvětlování“ obou svých aktuálních průšvihů navíc lhal a počínal si tragikomicky. Rezignace na všechny veřejné funkce a na místo lídra stranické kandidátky je v jeho případě naprosto namístě.

Odpovědnost za to, že se do prestižní funkce šéfa sněmovny vůbec dostal, nesou v první řadě socialisté. Fakt, že jim oproti původním dohodám a plánům Vlček „zvlčil“, odmítl své místo přepustit Paroubkovi, je pak jedním z prvních důvodů, proč nyní končí. Podstatnější je ale potřeba šéfa Lidového domu šetřit lukrativní místa po volbách pro svoje lidi. Pokud zabije dvě mouchy jednou ranou, tím lépe.

Když Hospodářské noviny přišly „jen“ s pětadvacetimilionovou dotací pro Vlčkova bývalého poradce Petra Vrtala, stáli socialisté za šéfem sněmovny jako jeden muž. Vždyť v případu figuruje i kakaový Michal Kraus, Paroubkův blízký spolupracovník, který věc jako šéf rozpočtového výboru připravil. Vlček pak zjevně dostal stranický úkol ji dotáhnout. Peníze skončily v soukromém luxusním hotelu v Harrachově. Ve stejném Harrachově, kde v lednu 2006 Krausova rodina koupila synovi za 3,3 milionu korun byt postavený Vrtalovou firmou. Krausovo vysvětlování, že byt koupili od třetí osoby a že to s dotací nemělo nic společného a on na ni ani neměl vliv, zní asi tak věrohodně, jako když se v Ghaně „v euforii“ podepisoval jako director. „Naštěstí“ Vlček lhal, když zpočátku tvrdil, že Vrtala vůbec nezná. První na tapetě je tedy on, zatímco Paroubkův Kraus je zjevně „za bukem“, na volitelném třetím místě liberecké kandidátky.

Pak ale „unikly“ informace o údajné nesplacené dvouapůlmilionové půjčce od Vlčkova bývalého asistenta Zdeňka Klapky, a v Lidovém domě se začaly dít věci. Jeden z Paroubkových nejvěrnějších, ministr vnitra Pecina (který ani není členem ČSSD), vypustil testovací balonek, když v neděli tvrdil, že pokud šéf sněmovny nepředloží důkazy, musí zmizet z kandidátky.

Kauza Klapka přitom není nová. Vždyť Klapka je přítelem Paroubkova blízkého spolupracovníka Ivana Přikryla, kterého Vlčkovi „nasadili“ do kanceláře šéfa sněmovny. Přikryl s Klapkou prý už na Vlčka jednou přišel. To když chtěl Paroubek na post předsedy dolní komory a Přikryl Vlčkovi předložil celý fascikl kompromitujících materiálů. Tehdy Přikryl nepochodil: Klapka měl pouze kopii smlouvy a Vlček na něj podal trestní oznámení. Nyní se věc hodila znovu. Paroubkovi blízcí spolupracovníci přitom ještě v pondělí LN tvrdili, že Klapka Přikrylovi nabídl, že směnku prodá ČSSD za korunu. Lidový dům odmítl, byť mohla celá věc skončit. Proč asi?

Strčil hlavu do oprátky Minulý týden pak šéf kampaně Jaroslav Tvrdík potkal spřáteleného advokáta Miroslava Janstu a zadal mu vypracování právní analýzy celé půjčky. Minimálně od pondělka už ji měli v Lidovém domě k dispozici. Jansta upozorňoval především na porušení zákona, když v roce 2005 vracel Klapkovi půjčku v hodnotě 1,1 milionu a místo, aby ji poslal na bankovní účet, předal peníze v papírovém pytlíku. Socialisté v čele s Tvrdíkem o Vlčkově „chybě“ dopředu dobře věděli. On ale zjevně nevěděl, že vědí. Na středeční tiskové konferenci tak ze sebe nechal udělat velehlupáka, když koktal, Tvrdík zakazoval se ho na cokoli ptát a hejtman Hašek vykládal, jak se Vlček k věci postavil jako chlap. Nezapomněl ale zdůraznit: Pokud porušil zákon, odejde. Kdyby socialisté chtěli Vlčka zachránit, určitě by mu o Janstově právním rozboru řekli a připravili mu obhajobu.

To se ale nestalo, a tak se vše dohrálo dle očekávaného scénáře. Proti poněkud prostoduchému muži, jenž ale v posledních volbách získal v Olomouckém kraji pro ČSSD třetí nejlepší výsledek z celé země. „Vypadá to na kampaň vedení ČSSD proti Vlčkovi. Za prvé s cílem se mu pomstít za věci okolo předsedání sněmovně. Může dojít i k jeho stažení z kandidátky. Pak by to vzali jako klacek na Langra. Že jejich olomoucký lídr byl také stažen, byť vlastně nic neudělal,“ tvrdil už v pondělí LN zdroj dobře seznámený se zákulisními hrami v Lidovém domě. O jednoho možného žadatele o vlivnou funkci po volbách tedy méně. Snad vše bedlivě sledoval třeba další Paroubkův „oblíbenec“ a stínový ministr obrany Petr Hulinský.

***

Socialisté v čele s Jaroslavem Tvrdíkem o Vlčkově „chybě“ dopředu dobře věděli. On ale zjevně nevěděl, že vědí. Na středeční tiskové konferenci tak ze sebe nechal udělat velehlupáka.

O autorovi| PETR KOLÁŘ, e-mail: petr.kolar@lidovky.cz redaktor LN

Autor: