Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Dobrovolníci sčítají ptáky, rybáři výsledky zpochybňují

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Už po čtyřiačtyřicáté sčítají dobrovolníci v Česku vodní ptáky v rámci mezinárodního projektu. Na výsledek víkendové akce netrpělivě čekají nejen přírodovědci, kteří z výsledků odhadují změny ve zvyklostech opeřenců a úbytek či nárůst počtu určitých ptačích druhů, ale také rybáři.

Rybářské svazy v celé Evropě totiž zatím marně požadují takovou změnu legislativy, která by na celoevropské úrovni umožnila snížení stavu dosud chráněných kormoránů. Kormoráni totiž rybářům každoročně působí stamilionové škody, možnosti jejich odstřelu jsou ale velmi omezené. „V roce 2007 jsme napočítali v Česku kolem 9000 kormoránů a předpokládali jsme, že populace už dál nemůže růst. O rok později se ale počet těchto ptáků zvýšil na 10 až 12 000,“ řekla LN zooložka Zuzana Musilová, koordinátorka české části mezinárodního sčítání vodních ptáků. Před deseti lety přitom podle ní kormoráni zimovali v ČR v mnohem nižších počtech, dosahujících ani ne poloviny současného stavu.

„Letos ale potvrzení nějakého výrazného meziročního nárůstu nepředpokládáme. Počet kormoránů už asi vyšší být nemůže. Už loni meziročně trochu poklesl,“ řekla Musilová.

S tím ale nesouhlasí rybáři, pro které je kormorán noční můrou. Inteligentní ptáci totiž v zimě vyhledávají zejména nezamrzlé úseky řek třeba pod přehradami nebo čističkami odpadních vod a během poměrně krátké doby dokážou zcela zdecimovat rybí populaci.

„Ročně na základě udělené výjimky lovci v ČR zastřelí na 6000 kormoránů. Kdyby byla jejich celková populace skutečně jenom dvanáctitisícová, pak bychom zastřelili každého druhého,“ řekl LN Pavel Vrána z hospodářského oddělení Českého rybářského svazu. Kormoráni ale podle něj určitě zimují v republice v mnohem větších počtech než odhadují ornitologové. „Tito ptáci migrují za potravou, a jsou tedy velmi těžko spočítatelní,“ uvedl Vrána.

Rybářské svazy v mnoha evropských zemích žádají, aby EU sjednotila pravidla pro odstřel kormoránů, kteří se kvůli přísné ochraně rychle množí. Mnozí ornitologové ale naopak argumentují tím, že rybáři škody zveličují ve snaze zbavit se predátora jako takového. „Můžeme přinést jasné důkazy o tom, jak kormoráni nalétávají na řeky a dokážou mnohakilometrové úseky doslova vyčistit od ryb,“ tvrdí Vrána.

Třísethlavé hejno kormoránů může podle něj denně zkonzumovat až 150 kilogramů rybího masa. Rybáři podle něj sice dostávají výjimky k tomu, aby mohli myslivce požádat o odstřel určitého počtu kormoránů, různé úřady však tyto žádosti posuzují různě.

Autor: