Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dočasný velvyslanec? Expert na etiku

Česko

PRAHA Spojené státy vyšlou do Česka nového velvyslance. Včera to potvrdil prezident Václav Klaus po brífinku s americkým protějškem Barackem Obamou. Na téma absence vyslance zámořské velmoci hovořily hlavy státu obšírně už na čtvrteční schůzce. „Usmíval jsem se, když devět hodin na to jsme dostali návrh budoucího velvyslance,“ popisoval Klaus.

Jméno nového ambasadora zatím oficiálně nikdo nepotvrdil. Klaus se omezil na informaci, že dotyčný byl členem delegace, která s Obamou pobývala na třídenním summitu. Server Euro.cz následně uvedl, že Američané hodlají do Prahy vyslat experta na etiku Normana Eisena. „Poradce prezidenta Obamy pro etické otázky by měl být dočasným šéfem americké ambasády,“ píše server.

Český velvyslanec v USA Petr Kolář je s výběrem svého protějška spokojený. „Znám ho dlouho, je to výborná volba. Překvapila mě ta rychlost, k níž určitě přispělo pořádání summitu,“ rozplýval se pro LN Kolář. USA neměly v zemi svého vrcholného diplomatického zástupce od ledna loňského roku, kdy na velvyslaneckém postu skončil Richard W. Graber.

V mezičase po jmenování Eisena by Obamova administrativa měla vybírat řádného nástupce Grabera. Jeho jméno musí projít náročným schvalovacím kolečkem a definitivně jej ve funkci stvrdí americký Senát.

***

Muž na etiku

*Norman Eisen (49) se narodil židovským rodičům, kteří prožili holokaust. * Absolvoval Brownovu univerzitu (1985) a práva na Harvardu (1991). * Následně působil sedmnáct let v právnické firmě Zuckerman Spaeder, byl dokonce společníkem. * Od roku 2008 pracuje pro Obamu, radí mu zejména v oblasti etiky.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...