Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Docentské a profesorské tituly ze Slovenska mají být neplatné. Hrozí zánik oborů

Česko

  11:47aktualizováno  14:51
PRAHA - Kvůli nové smlouvě o uznávání rovnocennosti dokladů o vzdělání vydávaných v Česku a na Slovensku hrozí, že by v ČR přestaly platit docentské a profesorské tituly získané na slovenských školách. Oznámil to předseda legislativní komise Rady vysokých škol (RVŠ) Marek Hodulík. Upozornil, že by lidé s těmito tituly už nemohli být garanty oboru pro získání akreditace, což by v některých případech mohlo vést až k zániku oboru. RVŠ proto na čtvrtečním sněmu nedoporučila ratifikaci této mezinárodní smlouvy.

Slovenský premiér Robert Fico loni v listopadu podepsal se svým českým protějškem Jiřím Rusnokem smlouvu o uznávání rovnocenného vzdělání foto: Lidové noviny

Problém podle Hodulíka spočívá v tom, že z nové smlouvy vypadlo ustanovení, ve kterém jsou explicitně vyjmenovány ekvivalenty českých a slovenských titulů. Docenti a profesoři, kteří prošli habilitačním a profesorským řízením na slovenských univerzitách, by tak neměli oporu pro platnost svého titulu. Neexistuje procedura, díky níž by mohli získat písemný doklad o rovnocennosti titulu.

Ministerstvo školství její právní výklad odmítá. Ve svém stanovisku náměstek pro legislativu a strategii Petr Mlsna uvedl, že platnost těchto titulů nebude dotčena, protože je nový dokument vůbec neřeší. Zaměřuje se totiž jen na akademické, nikoliv profesní uznávání dokladů o vzdělání. Tituly docenta a profesora přitom spadají do druhé skupiny.

Garantem VŠ oboru musí být docent či profesor

Podle standardů Akreditační komise, jež ministerstvu školství doporučuje akreditace pro tuzemské veřejné i soukromé univerzity, přitom musí být garantem studijního programu docent nebo profesor, který je akademickým pracovníkem příslušné vysoké školy. Pokud by garant kvůli nové smlouvě o titul z pohledu českého práva přišel, musel by to nahlásit Akreditační komisi, která by zahájila nové akreditační řízení.

To může přinést zásadní komplikace, protože se na českých vysokých školách vyučují i obory, které v minulosti existovaly jen na Slovensku a u nichž tituly docenta a profesora na českých univerzitách vůbec získat nešlo. "Jedná se například o ošetřovatelství jako obor, u nás byla pouze specializace. Obě profesorky, které u nás v tomhle oboru působí, získaly tituly na Slovensku. Žádná profesorka, která by získala titul v Česku, přitom není," upozornil Hodulík.

Radu vysokých škol na problémy, které může nová smlouva způsobit, upozornily i některé vysoké školy. Podle Hodulíka to byly například Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně nebo Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně.

ČTĚTE TAKÉ:

V diskusích o této smlouvě se Hodulík setkal s názory, že by se problém s uznáváním docentských a profesorských titulů získaných na Slovensku mohl vyřešit výkladem. To však nepovažuje za vhodné. "To by stálo na vodě. Čisté řešení by bylo, aby vláda tuhle smlouvu stáhla a vyjednala se se Slovenskem nová smlouva, která by obsahovala přechodné ustanovení, že by tituly získané do 1.1. 2015 byly rovnocenné," uvedl.

Podle stanoviska ministerstva školství tituly docent a profesor získané na Slovensku od 1. ledna 1993 do doby nabytí platnosti nové smlouvy budou platit na základě ustanovení Ústavy ČR o respektování mezinárodních smluv a Vídeňské úmluvy o smluvním právu. Podle Hodulíka však tento výklad není správný. "Fakticky to není pravda. To by šlo v případě, že by smlouvy existovaly souběžně, ale tady ta nová ruší platnost současné," řekl.

Smlouvu za českou stranu podepsal loni v listopadu tehdejší premiér Jiří Rusnok. Akademici však o její existenci dlouho nevěděli, podle Hodulíka se to dozvěděli až ve chvíli, kdy se dostala na program jednání školského výboru Poslanecké sněmovny. Ten by ji měl projednávat 29. května.

Autoři: ,