Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dohodli jsme to dobře

Česko

Radar v Česku - Dnes bude v Praze podepsána první smlouva

Naši vyjednávači byli „tough“. To znamená, že věděli, co chtějí a proč to chtějí, říká Petr Kolář, český velvyslanec v USA.

* LN Jak hodnotíte smlouvu, kterou dnes podepíše ministryně Riceová? Co se Česku do ní podařilo prosadit?

Myslím si, že jsme vyjednali dobrou smlouvu. V té hlavní smlouvě ale skutečně není něco, co by se dalo označovat za nějaké vyjednání si určité výhody či něčeho takového. To bude v dalších smlouvách, jako je SOFA. My jsme v té hlavní smlouvě neustoupili v některých věcech, které jsou řekněme nadstandardní, například v oblasti životního prostředí. Myslím si, že naši vyjednávači odvedli skvělou práci, protože to nebylo žádné vydírání ani to nebylo nějaké nesmyslné kladení si nesplnitelných požadavků. Byl to velmi reálný přístup, ale zároveň velmi seriózní, v američtině na to existuje takové pěkné slovo - tough. To neznamená, že jste byli moc tvrdí, to znamená, že jste věděli, co chcete a proč to chcete. Také jsme nepřistoupili na všechno. Američané to oceňují, nebyli připraveni možná na tak „tough“ jednání, na takové zásadní postoje. Ale přijali to, dohodlo se, co se dohodlo, a podepíše se to.

* LN Druhá ze smluv, SOFA, stále ještě není dojednána. V čem je problém?

Ten problém se týká daní. Američané by byli rádi, kdyby jejich vojáci podléhali jejich daňovým zákonům, my zase chceme, aby podléhali našim daňovým pravidlům. Je pravda, že tyto „Sofy“ mají Američané dohodnuty s řadou zemí. My nejsme první a jen Česká republika si stanovuje podmínky, které jsou pro ně těžko akceptovatelné. Myslím si, že se oprávněně obávají, že by to mohlo celkový rámec těchto dohod změnit i v jiných zemích. To je problém, který se teď řeší, hledají se jiná východiska, nějaké možné otázky kompenzační. Věřím tomu, že bude-li na obou stranách dobrá vůle, a ta je, tak i z tohoto se východisko najde.

* LN Kdy by to mohlo být? Během cesty ministryně obrany Vlasty Parkanové do USA v půlce července?

Dohodnuto ano, podepsáno, to si nejsem jistý, protože to se také musí překládat a podobně. Ta procedura je poměrně administrativně náročná. Samozřejmě by to bylo hezké, kdyby se to podepisovalo při návštěvě paní ministryně, ale není to zásadní.

* LN Pokud jde o ratifikační proces, čím vším to musí projít?

U té hlavní smlouvy je to jasné, tam to musí do parlamentu. Američané by byli nejraději, kdyby ten náš ratifikační proces byl ukončen co nejdříve. Pokud bychom to my ukončili, tak oni to mohou přijmout jako hotovou věc a mohou to dál rozjet. Zároveň je potřeba si to odpracovat tady. Já když počítám, jak počítám, tak se mi zdá, že ten potřebný počet hlasů ve sněmovně není. Já netvrdím, že je potřeba někoho masírovat a znásilňovat, spíše je třeba k tomu přistupovat věcně a z hlediska našich zájmů. Ty hrozby tady jsou a já jsem vždycky říkal, že je lepší chovat se preventivně. Noe také věděl, že je lepší budovat archu před povodní, a ne až po ní.

* LN Stihne se to ještě za současného prezidenta Bushe?

To neumím odhadnout. Navíc pro mě tato otázka není zas tak úplně zásadní. Pro mě je důležité, že bude podepsaná, vyjednaná hlavní smlouva, tímto jsem splnil jeden z úkolů. Jestliže se to nyní nestihne, tak přirozeně nové americké administrativě bude chvilku trvat, než se usadí, rozkouká. Nepředpokládám ale, že by úplně otočila o 180 stupňů. Nicméně mohou tam vzniknout otázky, jestli to, co bylo zatím dojednáno, nepotřebuje nějakou revizi, kontrolu.

***

Američané by byli rádi, kdyby jejich vojáci podléhali jejich daňovým zákonům, my zase chceme, aby podléhali našim daňovým pravidlům.

Také jsme nepřistoupili na všechno. Američané to oceňují, nebyli připraveni možná na tak „tough“ jednání. Ale přijali to, dohodlo se, co se dohodlo, a podepíše se to.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat