Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Doktor, který jde přes mrtvoly

Česko

  15:26
PRAHA - Nový ministr zdravotnictví David Rath si během své raketové kariéry stačil udělat spoustu nepřátel. Jaké metody používá tento nesmírně ambiciózní muž ve své práci? A jaký je v soukromém životě?

Ministr zdravotnictví David Rath foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

Málokterý řadový lékař by si takhle vyšlápl na ředitelku nemocnice, kde pracuje. V roce 1997 obvinil David Rath svou tehdejší šéfku Helenu Rögnerovou z „neumětelství“ a neschopnosti řídit motolskou nemocnici a dodal, že lidé jsou hodnoceni podle toho, „jak moc jsou v předklonu a u její zadní části“. Rögnerová ho zažalovala. Rath se odvolával a podal proti soudkyni námitku z podjatosti, ale nakonec mu byla omluva uložena. „Ovšem jen za tu nejhorší urážku, ostatní že je subjektivní. Napsal mi dopis, že se mi tedy za ten předklon omlouvá, ale jinak že, jak uznal i soud, jsem neschopná a neměla bych řídit nemocnici,“ hořce se usmívá Rögnerová.

Málokdo by také tak tvrdě vystupoval proti své kolegyni. O Rathově stylu ví své Helena Fousková, viceprezidentka České lékařské komory. Když se letos na podzim stal David Rath ministrem zdravotnictví a na funkci prezidenta ČLK rezignoval, měla podle stanov komory převzít jeho post. Rath ale zařídil, aby měla jen velmi malé pravomoci. Před novináři se nerozpakoval: „Doktorka Fousková má problémy s komunikací.“ „S Rathem se spolupracuje dobře, pokud jste s ním zadobře. Jinak špatně,“ lakonicky hodnotí Fousková. „Po několika letech si zvyknete. Prostě se jen snaží zastrašovat.“ Podle Fouskové, která měla na některé otázky financování zdravotnictví jiný názor než Rath, si její kolega z vedení komory nechal svými lidmi projít smlouvy její soukromé ostravské kliniky, aby měl záminku, jak jí odejmout jménem ČLK licenci, a tím její podnikání de facto zničit. Ačkoliv byla Fousková vlastně nejbližší spolupracovnicí Ratha v lékařské komoře, vypadalo to spíš, že je jeho úhlavním nepřítelem. „I má tchyně se divila, když si v ostravských novinách od Davida Ratha přečetla, co jsem to za hrozného člověka,“ krčí rameny Fousková.

Také Rathův dnešní šéf ví, že si nevzal do vlády žádného beránka. Letos na jaře dostal Jiří Paroubek od Davida Ratha výhružný dopis, že pokud vláda nezačne pracovat pro lékaře a neuvalí na VZP nucenou správu, obrátí se s lékaři proti jeho straně a prohrají ČSSD volby.

Nepodstatná lež
Blankytně modré oči, charisma, rétorická dovednost a schopnost být velmi příjemným společníkem. Ale pokud jde člověk proti němu, pak se musí připravit na všechno. Mezi jeho oblíbené metody patří získávání informací na protivníky, zastrašování a urážky. V průběhu minulého týdne jsme oslovili patnáct lékařů, kteří s doktorem Rathem přišli do styku. Prakticky bez výjimky ho kritizují jako bezskrupulózního kariéristu, ale téměř nikdo nechce vystoupit z anonymity. Mají strach.

A vědí proč: Když před dvěma lety poukázala revizní komise ČLK v čele s lékařkou Martou Holanovou na podvod, kterým si při žádosti o licenci doktor Rath upravil délku své odsloužené praxe, dostavili se záhy do ordinace psychiatričky Holanové kontroloři z finančního úřadu a z funkce v komoře byla odvolána. S odzbrojující upřímností pak Rath LN řekl, že tuto „nepravdu“, či „nepodstatnou lež“ udělal, „protože se mu zřejmě nechtělo platit členské příspěvky“.

Proti Rathovi si dovolil vystoupit také doktor Martin Vedral, který zpočátku patřil mezi jeho odborářské spřízněné duše. Krátce poté, co se pánové nepohodli, dorazil na odbor zdravotnictví Krajského úřadu Středočeského kraje dopis, v němž se starostlivý doktor Rath obával, zdali časté pobyty Vedrala v zahraničí „neohrožují dostupnost péče pro pacienty“, a Vedral byl podroben kontrole. Pacienti byli ale spokojeni.

Mládí vpřed
Určitě mu nechybí vůdčí talent, odvaha a sebekázeň. Když v roce 1995 založil Lékařský odborový klub a zprvu nedůležité organizaci předsedal, bylo mu sotva třicet a měl teprve pět let po promoci. Zatímco jeho vrstevníci skládali atestace a rezignovaně žehrali na směšně nízké platy v českém zdravotnictví, on jako vůbec první v médiích vyhlásil, že být lékařem neznamená jen vznešené poslání, ale že tu jde i o peníze. Inicioval stávky lékařů za vyšší platy a ti v něm vycítili naději.

V roce 1998 se vyhoupl do křesla prezidenta České lékařské komory. „Sešli jsme se před volbou prezidenta ČLK a musím potvrdit, že jsem nepochyboval o jeho jednoznačném úspěchu. Byl pohotový řečník a měl talent upoutat na sebe pozornost médií,“ říká Jiří Pekárek, šéf České stomatologické komory.

Rath se stal hlasem zhruba 40 tisíc českých lékařů a správcem několikamiliardového majetku (každý lékař musí povinně odvádět komoře příspěvek, soukromí lékaři např. 2110 Kč ročně). K nelibosti řady lékařů komoru začal zatahovat do politiky a několikrát změnil její stanovy, aby mohl v čele komory zůstat co nejdéle.

Vedle nátlakových akcí na vládu a péče o platy lékařů se ovšem doktor Rath uměl postarat i o vlastní peněženku. Vlastní dva živnostenské listy na pronajímání a poradenskou a konzultační činnost a stal se jednatelem dvou zdravotnických firem. V případě komory je lukrativní například vydávání časopisu Tempus Medicorum, kde se původně otiskovaly převážně odborné články, ale dnes slouží hlavně jako nosič inzerce. Pouze v odborných časopisech se totiž smí uveřejňovat reklama na léky na předpis, a vzhledem k tomu, že komora Tempus Medicorum zasílá všem lékařům, je to pro inzerenty nesmírně důležité médium. Chod redakce zajišťoval Michal Sojka, dnes jeden z Rathových poradců. Podle informací LN bylo přijímání inzerátů spojeno s nemalými provizemi. Obdobně funguje časopis Osobní lékař, kde byl vedoucím redakčního týmu přímo David Rath.

U obou časopisů zajišťují inzerci firmy Meditempus a Presstempus břeclavské lékařky Evy Klimovičové. Ta se stala ministrovou poradkyní, ovšem minulý pátek náhle rezignovala. Stalo se tak poté, co ČT odvysílala záběry z videokazety, na níž za audienci u Ratha žádá doktorka Klimovičová zástupce firmy Pfizer tři miliony korun. Rath se od Klimovičové distancoval, ale média hned tak nepřestanou řešit fakt, jak vlastně David Rath přišel ke svému nemalému osobnímu majetku: na katastrálním úřadě je uveden jako majitel či spolumajitel tří domů a jednoho bytu.

Klement Klaus
Jmenování do funkce ministra proběhlo přesně v Rathově stylu. Protože nechtěl před nástupem do funkce opustit ČLK, odmítl ho kvůli střetu zájmů Václav Klaus jmenovat. Za to mu Rath nadával do „vrtošivých staříků“ a hrozil, že prezident zneužívá svých pravomocí, může být trestně stíhán a třeba i odvolán. Není to poprvé, co si Rath na Klause vyskakuje. Když před třemi lety ODS navrhla zrušit doktorům povinnost členství v ČLK, Rath přirovnal Klause ke Klementu Gottwaldovi, který ve své době nezrušil jen členství, ale celou komoru.

Ve funkci ministra byl David Rath sotva pár dní a už uvalil nucenou správu na VZP, jednu z největších finančních institucí v zemi. Její ředitelce Jiřině Musílkové sdělil, že zvládne řídit leda tak mzdovou účtárnu, a donutil ji k rezignaci. Že mu Musílková už dlouho nepříjemně oponuje, se mezi lékaři vědělo dávno, její hlava je tak první na řadě kůlů, které může ministr do voleb stihnout zaplnit.

Odborníci soudí, že Rath si čistkou ve ztrátové VZP zařídil jednak gesto pro veřejnost (protože rozjet skutečnou reformu zdravotnictví může pár měsíců před volbami jen sotva) a ještě se může dostat k informacím pojišťovny o smlouvách s jednotlivými doktory, což ještě může posílit jeho vliv.

A jako ministr dál pokračuje ve svých oblíbených přestřelkách s protivníky: těší se třeba na proces se stínovým ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem z ODS, kterého obvinil z komplotu sVZP, jež měla financovat Julínkovu knihu o reformě zdravotnictví. „Není možné, aby takhle špinavý charakter řídil zdravotnictví,“ rozčiluje se stínový ministr Tomáš Julínek. „Rath je ochoten udělat a říci cokoliv pro prosazení svých vlastních cílů.“

Dvě ženy
Ani soukromý život pana ministra není obyčejný. V lékařské rodině profesora Ratmíra Ratha a jeho ženy Evy padlo rozhodnutí jejich mladšího syna Davida pokračovat v tradici zcela přirozeně. Ve zdravotnictví pracují také obě Rathovy životní partnerky. David Rath je totiž ženatý a spolu s manželkou Evou, která pracuje jako internistka, vychovávají dva syny Dana a Filipa ve věku čtyř a pěti let. Na veřejnosti se však objevuje se svou druhou partnerkou Renátou Horkou.

Paní Horká teď nastupuje do největší tuzemské farmaceutické společnosti Zentiva na pozici medical director. Mluvčí Zentivy ani Rath v tom střet zájmů nevidí. Ani tehdy, když bude ministr podepisovat vyhlášku o tom, kolik pojišťovny - mimo jiné také Zentivě - za léky zaplatí. „Doktor Rath je velmi korektní a nesmírně schopný člověk,“ říká Renáta Horká. Nezná nikoho, kdo by byl tak tvrdý vůči sobě i ostatním. „Já jsem člověk orientovaný na cíl, jdu si svou cestou a nenechám si své názory nikým ovlivnit,“ odpovídá paní Horká na dotaz, jak jdou dohromady třeba její pravicové názory coby členky ODS s nynějším Rathovým angažmá u ČSSD.

David Rath, lékař, odborář, vlivný hráč na trhu farmacie a dnes politik, si udělal během své raketové kariéry řadu nepřátel, ale má i své zastánce. Třeba známého chirurga Pavla Pafka. „Je to lékař a zároveň v důsledku své praxe v ČLK nepatří do žádného lékařského oboru. Má tedy nadhled. Pokud se mu během osmi měsíců práce podaří zvládnout nadužívání lékařské péče a ucpat černé díry, kudy odtékají peníze, budu více než spokojen.“ K chování a výrokům mladého ministra je profesor Pafko tolerantní: „Vyjadřování je jen forma.“

A co bude dál? Muž, který začínal u ODS a okusil členství ve Svobodných demokratech i v Cestě změny, dnes hodlá kandidovat za ČSSD. Jestli Paroubkova strana ve volbách vyhraje, může být Rath ministrem zdravotnictví dlouho.

Anebo zamíří ještě výš. Pokud mu ovšem nezlomí vaz nějaký skandál. Jeden rychlý konec rychlé kariéry jsme díky Stanislavu Grossovi už letos viděli.

Autor: