Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Doktor rozhodne, kdo má na očkování nárok

Česko

PRAHA Velké očkování proti prasečí chřipce začne už na začátku listopadu. Jako první přijdou na řadu lidé, kteří by měli v souvislosti s prasečí chřipkou největší zdravotní komplikace.

Ohrožené lidi v současnosti vybírají zdravotní pojišťovny ve spolupráci s praktickými lékaři. Pojišťovny pošlou praktikům na základě svých dat seznamy rizikových lidí.

Prakticky to bude vypadat tak, že v první vlně se naočkují lidé s rizikovými typy onemocnění, například s nemocemi srdce a cév. Tyto ohrožené lidi budou očkovat jejich praktičtí lékaři přímo v ordinacích. Praktičtí lékaři proto dostanou potřebný počet dávek. Pak vybrané lidi sami osloví a pozvou na očkování. „Většina praktických lékařů má už dnes systém, jak zvát své pacienty na různá vyšetření a podobně. Jednotliví lékaři to mohou dělat různě,“ řekla náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Hellerová. Když se někdo omylem do užšího výběru praktického lékaře nedostane, přestože si myslí, že je v rizikové skupině, musí se na svého lékaře obrátit sám. Ten pak o očkování rozhodne. Pokud uzná, že by měl být člověk ve výběru, pošle pacienta do vakcinačního centra. V případě, že lékař neuzná, že pacient do výběru patří, člověk nemá vůbec žádnou šanci se nechat naočkovat. Kromě lidí, kteří mají vysoké zdravotní riziko, budou očkovány i další skupiny obyvatel. Například někteří lidé pracující v energetice nebo sociálních službách. Ti přijdou na řadu až po nemocných. Pro ty účely zřídí kraje očkovací centra. „Na očkovacím centru musí být zabezpečeno nezbytné zázemí, například chladicí box na správné uchovávání látky, ale také ostraha, aby ji nikdo nemohl ukrást. Je na jednotlivých krajích, kde očkovací centra budou,“ popsal radní pro zdravotnictví Jihomoravského kraje Josef Drbal. „Zdá se, že u nás bude nejjednodušší udělat centrum v Brně a v každé takzvané okresní nemocnici. Odsud mohou – pokud bude potřeba – vyjíždět očkovací týmy do sociálních zařízení a podobně,“ dodal.

Každý naočkovaný člověk také dostane do zdravotní dokumentace šarži použité vakcíny. To kvůli tomu, aby se v případě zdravotních komplikací vakcína a její původ daly lehce dohledat. Člověk také bude muset svým podpisem stvrdit, že byl očkován.

Podle hlavního hygienika Michaela Víta se zatím počítá s tím, že každý pacient dostane dvě dávky. Později se bude očkovat už jen jednou dávkou.

Kdy a kde Postup očkování * Jako první budou od začátku listopadu očkováni lidé se zdravotními riziky. Ty k očkování pozve jejich praktický lékař. Zároveň dostanou vakcínu někteří zdravotníci. * Vybraní lidé pracující v důležitých odvětvích dostanou vakcínu později v očkovacích centrech. Ta budou zřízena ve většině okresů. * Po očkování hrozí běžné nežádoucí účinky jako zvýšená teplota, svědění v místě vpichu, bolesti hlavy, svalů či kloubů. Měly by odeznít do dvou dnů.

Autor: