Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dokumenty se točí ve světě

Česko

Český dokument

Zatímco hranému filmu bývá vytýkána neschopnost oprostit se od provincionalismu, čeští dokumentaristé doma nezůstávají.

PRAHA Detektivní pátrání po čínských majitelích fotografických negativů ztracených na dovolené ve Švédsku, bajka o střetu nejrozšířenějšího a nejohroženějšího evropského savce – tuleně s člověkem, komedie o bídě a štěstí na Podkarpatské Rusi, thriller s prvky tragikomedie o ropném byznysu v Ázerbájdžánu – i takové jsou české filmy, které v posledních letech točí především mladá generace českých dokumentaristů. Formální vynalézavost, originální marketingové uchopení i námětová šíře prozrazují, že dokument má mnohdy vyšší ambice než tvorba hraná.

Přehlídka českých dokumentů se stala již tradiční součástí programu Jednoho světa. Kromě detektivní Ztracené dovolené Lucie Králové a zakarpatské komedie Půl čtvrté Tomáše Hodana, které znají diváci z pláten kin, představí desátý ročník několik světových premiér.

Ivana Miloševičová na Kubě ilegálně natáčela Dámy v bílém o stejnojmenné organizaci matek, manželek a sester, které se společně pokoušejí dosáhnout propuštění pětasedmdesáti politických vězňů zatčených při tvrdém zákroku na jaře 2003. Podařilo se jí přitom zachytit nejen atmosféru současné zbídačené diktatury, ale i přiblížit touhy, sny a vášně charismatických disidentek.

Zpráva o Lodži (Baluty) Pavla Štingla zkoumá genius loci někdejšího židovského ghetta. Režisér hledá paralely mezi denním rytmem místa, jež dříve pojmulo téměř čtvrt miliónu Židů a nyní se stalo útočištěm chudých lidí, přičemž klade otázky značně neobvyklé pro filmy zabývající se holokaustem. Jaké podoby může mít bydlení a soužití lidí a čím je determinováno? Za jakých podmínek mohou žít a přežívat? Ovlivňuje náš duševní stav místo, kde žijeme, nebo působí silněji ono na nás?

Na Sibiři již několik let točí Novotný Bričkovský. Oni, my a Skitskoj je třetím dílem Severské tetralogie a volně navazuje na úspěšné tituly Legenda o ptačím vejci a Vorga – cesta mezi břehy. Vypráví o uzavřené komunitě ruských starověrců a především o vztahu filmaře ke svým objektům, čímž dalece přesahuje hranice etnografického filmu.

Překračování hranic, geografických i žánrových, českému dokumentu svědčí a je známkou vitality.

***

Výběr z přehlídky českého dokumentu

Vládneme, nerušit Publicistický snímek Tomáše Kudrny o opoziční smlouvě.

Dějiny Jaroslava Šabaty Vít Janeček natočil dokument u příležitosti 80. narozenin politika a politologa J. Šabaty.

Občan Havel Režisérská verze úspěšného dokumentu o Václavu Havlovi od Pavla Kouteckého a Miroslava Janka.

Hormonální akvárium Studentka FAMU Tereza Tara se ptá, jaké důsledky má hormonální antikoncepce na přírodu a na společnost.

O autorovi| ALEŠ RUMPEL, autor je koordinátorem festivalu

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat