Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Domácí poptávka v Číně sílí

Česko

Čínská obchodní bilance za první čtvrtletí končí poprvé po sedmi letech ve schodku

PEKING Čína od letošního ledna do března dovezla zboží za více než 400 miliard dolarů, Její export byl ale o zhruba miliardu dolarů nižší a čtvrtletní obchodní bilance Pekingu tak poprvé po sedmi letech skončila ve schodku.

Podle čínského celního úřadu, který aktuální statistiku včera zveřejnil, stojí za obchodním deficitem sílící domácí poptávka a zvyšující se ceny komodit ve světě. Ceny surovin a energií v prvním čtvrtletí stouply o téměř 30 procent a čínský import tak výrazně zdražil.

Poslední čísla jsou podle analytiků důkazem toho, že čínská ekonomika stojí na stále pevnějších nohou. Stává se méně závislou na vývozu a zároveň tím působí jako zdroj růstu pro zbytek světa.

Peking se v poslední době snaží omezit závislost na vývozu posílením role domácí poptávky. Reaguje tak mimo jiné i na kritiku, podle které Čína dosahuje svého ekonomického úspěchu na úkor jiných zemí. Například představitelé Spojených států často politikům v Pekingu vyčítají, že uměle podhodnocují svou měnu, aby podpořili konkurenceschopnost čínských exportérů. „Čínský jüan zhodnocuje velmi pomalu, ale tento tlak vyrovnává silná inflace, zejména v oblasti mzdových nákladů,“ uvedl pro agenturu Reuters analytik pekingské pobočky banky BNP Paribas Isaac Meng.

Čeng Jüe-šeng, ředitel odboru statistiky na čínském celním úřadu, ve státní televizi řekl, že obchodní deficit v prvním čtvrtletí bude pravděpodobně „pouze dočasný“. Za celý rok podle jeho odhadu skončí čínský zahraniční obchod v přebytku. Bude ale nižší než v roce 2010, kdy se přiblížil třem bilionům dolarů.

Čína je velkým dovozcem ropy, železné rudy a dalších surovin. Vykazuje proto schodky v obchodování se zeměmi, jako jsou Saúdská Arábie a Austrálie. Tyto schodky jsou však kompenzovány vysokými přebytky v obchodování se Spojenými státy a Evropou.

„Čínský export v příštích měsících pravděpodobně zůstane silný díky oživující poptávce ve Spojených státech a Evropě,“ uvádí analytik Wang Čchu ze společnosti Guotai Jun’an Securities.

Letos v březnu vykázala čínská obchodní bilance minimální přebytek ve výši 140 milionů dolarů. V únoru skončila ve schodku 7,3 miliardy USD. Hlad po čínském zboží i růst domácí poptávky dokazují meziroční nárůsty. Čínský export se v březnu meziročně zvýšil o téměř 36 procent. Import byl vyšší o 27 procent. Odhady analytiků přitom byly v obou případech zhruba o 10 procentních bodu nižší.

Letošní obchodní deficit je částečně sezonní záležitostí, poněvadž čínský export bývá ze začátku roku pravidelně slabší. Poslední statistiky ale podle odborníků přesto ukazují, že se vztah Číny se zbytkem světa v oblasti obchodu stává vyrovnanějším. Nejde ani tak o důsledek konkrétní politiky čínské vlády jako o reflexi ekonomické reality. Čína je totiž největším exportérem na světě před Spojenými státy a Německem a pro zvětšování objemu jejího vývozu už není příliš velký prostor. Velmi rychlý růst čínské ekonomiky ale výrazně zvyšuje potenciál domácí poptávky.

graf

Obchodní bilance Číny se za 1. letošní čtvrtletí propadla do schodku Bilance zahraničního obchodu Číny (v miliardách dolarů)

Zdroj: Trading Economics

Autor: