Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Doménových obchodů přibývá

Česko

Rozhodčí soud při hospodářské komoře řeší každý měsíc dvacet sporů o domény s koncovkou .eu.

Aktivita doménových „squaterů“ navíc nepolevuje. PRAHA Obchody s internetovými doménami nezastavila ani ekonomická krize. Za posledního půl roku se jich podle České asociace držitelů domén uskutečnilo přibližně pět set.

„Podle našeho odhadu se uskutečňují ročně obchody asi za třicet milionů korun,“ řekl LN předseda asociace Jan Starčevič. Největším obchodem poslední doby pak podle něj byl prodej domény Hračky. cz v řádech milionů korun novému vlastníkovi, kterým je maloobchodní prodejce elektroniky Alza.cz. Za doménu ePůjčky.cz pak podle asociace zaplatila Raiffeisen Bank asi dvě stě tisíc korun a provozuje na ní internetové zprostředkování úvěrů. Starčevič uvádí, že největší zisk mají nyní doménoví obchodníci z prodeje domén využívajících obecná slova, jako Šperky.cz, Oblečení.cz nebo Auto.cz.

Registrování a následný prodej podobné domény nepoškozuje žádnou firmu. To se ale nedá říci o takzvaném „cybersquatingu“, kdy spekulanti ve velkém registrují domény se jmény existujících firem a jejich značek, kterým je pak nabízejí k prodeji. Spekulací navíc neubývá. Jen loni musela světová organizace duševního vlastnictví WIPO řešit 2329 doménových sporů. To je o osm procent více než v roce 2007.

O svou eurodoménu se soudila i Praha V Česku se podobné případy mohou řešit pomocí doménového sudiště rozhodčího soudu při hospodářské a agrární komoře. To rozhoduje o sporech v doméně .cz. Loni soud vynesl šestnáct verdiktů. Nově je možné se u něj soudit i o takzvané generické domény (.com, .net či .org).

Soud je zároveň výhradním tribunálem pro evropskou doménu .eu, která ho zaměstnává nejvíce. „Celkem už bylo podáno 1037 žalob. Velká část byla ale podána v počátečním období registrace .eu domén, kdy žalobci napadali rozhodnutí evropského registru internetových domén, to bylo 516 žalob,“ řekla LN vedoucí doménového sudiště Tereza Bartošková. Žalobci v tomto případě nebyli příliš úspěšní a rozhodci v jejich prospěch rozhodli jen v 21 procentech sporů.

Naopak u sporů proti držitelům doménového jména jsou žalobci výrazně úspěšnější, v jejich prospěch končí osmdesát procent verdiktů. Úspěšná tak byla například i Praha, které spekulant „vyfoukl“ doménu Prague.eu.

Na druhou stranu rozhodčí soud není levná záležitost. Jde-li například o spor o doménu s koncovkou .eu, musí si žalobce připravit 1665 eur, u generické domény pak třináct set eur. Firmy se tak většinou snaží se squatery nejdříve dohodnout po dobrém a ve velkém množství případů uspějí. „Většina spekulantů raději doménu prodá pod cenou, než by šli do sporu, který je předem prohraný,“ míní Starčevič. Velcí vlastníci desítek tisíc domén tak často řeší podobný problém i převodem „problematické“ domény za symbolickou částku společnosti, která by je pak jinak žalovala.

Na FreeLegoPorn už se nikdo nepodívá Zahraniční „squateři“ však ve svém úsilí nepolevují. Rozhodčí soud v Praze tak například nyní řeší snahu nábytkářského řetězce IKEA o doménu „Iloveikea.eu“, na té provozuje spekulant jenom takzvanou „parkovací“ stránku, tedy stránku s množstvím odkazů na různé weby týkající se nábytku.

Dánskému výrobci hraček Lego se pak nelíbila aktivita cybersquatera, který provozoval na doméně FreeLegoPorn.com animace zobrazující figurky z lega v sexuálních pózách. Legu se podařilo ve sporu zvítězit.

***

Doménové sudiště V případě, že doménu vlastní spekulant či doménový „squater“ neoprávněně, může se dotčená firma obrátit na soud. Spory takzvaných generických domén (.com, .net, .org a dalších) a domén .eu a .cz řeší doménové sudiště rozhodčího soudu při hospodářské komoře a agrární komoře. Sudiště řeší asi dvacet případů měsíčně v případě domény .eu. V roce 2006 tak například úspěšně hlavní město získalo přes rozhodčí soud doménu prague.eu.

Doménové obchody Podle odhadů České asociace držitelů domén se v v rámci české národní domény (.cz) uskuteční obchody za třicet milionů korun ročně. Zřejmě největším letošním obchodem byl prodej domény hracky.cz. Získal ji maloobchodní prodejce elektroniky Alza.cz. Cena byla podle asociace v řádu milionů. Za dvě stě tisíc si pak banka Raiffeisen koupila doménu epujcky.cz, na které nyní provozuje zprostředkování úvěrů přes internet.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!