Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Policie navrhla obžalovat Feriho za tři znásilnění. Hrozí mu až deset let

Dominik Feri foto: Petr TopičMAFRA

Policie navrhla obžalovat bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho z tří znásilnění žen, včetně sedmnáctileté dívky. Z toho důvodu mu hrozí až desetileté vězení. Případ kriminalisté předali Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 3. Expolitik již dříve popřel, že by k činům došlo, svoji nevinu je prý připraven prokázat u soudu.
  9:11aktualizováno  10:18

„Kriminalisté ukončili vyšetřování případu a na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 3 zaslali návrh na podání obžaloby pro tři případy znásilnění,“ napsala policie na twitteru a připojila své loňské sdělení na této sociální sítí, že se začala zabývat informacemi k Ferimu z médií.

Bývalého poslance policie vyšetřuje od loňského června. Předcházelo tomu svědectví několika žen, které jej obvinily, že je sexuálně zneužil přes jejich nesouhlas, snažil se z nich vylákat nahé fotografie nebo je veřejně dehonestoval.

Mluvčí pražské policie Jan Daněk potvrdil, že Ferimu hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi, jednou ze znásilněných byla totiž i sedmnáctileté dívka, tudíž jej kriminalisté stíhají i pro trestný čin znásilnění spáchaný na dítěti.

Bývalý mladý politik a exčlen TOP 09 agentuře ČTK sdělil, že je připravený svoji nevinu prokázat tak, jako v již pravomocně odložených případech. Informaci o návrhu na obžalobu má jen z médií.

„Věcí se nyní bude zabývat dozorová státní zástupkyně, která po prostudování rozhodne, zda obžalobu podá, či vyřídí věc jinak. Další informace budeme moci pravděpodobně poskytnout, až bude věc vyřízená státní zástupkyní,“ řekl redakci mluvčí pražského zastupitelství Aleš Cimbala.

Současná předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová po zveřejnění kauzy v Interview ČT 24 uvedla, že pokud své jméno bývalý radní Teplic očistí, může se vrátit do TOP 09. Na dotaz iDNES.cz, jestli si i nadále umí představit jeho případný politický „comeback“, ale nereagovala.

Feri, který brzy po vypuknutí kauzy složil mandát poslance a opustil i svou domovskou stranu TOP 09, se sice za „nevhodné“ či „nepatřičné“ chování v některých situacích omluvil a následně rezignoval na poslanecký mandát a zrušil účast ve sněmovních volbách. Popírá však, že by se dopustil sexuálního násilí.

Redakci iDNES.cz Dominik Feri už v květnu sdělil, že je přesvědčen, že se mu podaří prokázat nevinu. „U většiny nařčení jsem doposud prokázal, že jsou nepravdivá a policie je odložila. A to včetně těch, která mediálně nejvíc rezonovala,“ prohlásil.

Bývalý politik také podal stížnost proti stíhání, avšak neuspěl. „O stížnosti rozhodovalo Městské státní zastupitelství v Praze, které stížnost jako nedůvodnou na konci měsíce dubna zamítlo,“ řekl v květnu iDNES.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Tou dobou se Feri patrně pokusil o sebevraždu. Zasahující záchranáři ho našli se zraněním na zápěstí a břiše, ale při vědomí. Po nezbytném ošetření ho převezli do nemocnice.

Některé ženy sdílely další traumatizující zkušenosti s Ferim. Jedna například uvedla, že trvala na tom, že budou vždycky chráněni a Feri bude mít kondom, protože věděla, že má Feri různé partnerky.

„Několikrát naléhal, že ho mít nechce, ale já nikdy neustoupila. Ale jednou jsem zjistila, že si ho potají sundal,“ uvedla s tím, že v panice, že není chráněná, ho podle svých slov o nasazení kondomu opakovaně požádala. To však Feri odmítl se slovy, že už je to stejně jedno, a i přes její nesouhlas pokračoval.

Autoři: ,