20. srpna 2010 21:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Domov důchodců klientům půlí porce. Aby netloustli, hájí se ředitel

Domov důchodců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Domov důchodců. | foto: ČTK

PARDUBICE Domov důchodců v pardubické Smilově ulici 'dbá' na to, aby jejich klienti nepřibývali na váze. Normální porci jim tak personál půlí. V domově bydlí až čtyřicetpět důchodců, kteří se už třetí měsíc dělí o třicet porcí. Ředitel Zdeněk Stránský, také kandidát na primátora, pro to má jasné vysvětlení: Musíme myslet na personál, který je přenáší.

Informaci přinesl deník MF Dnes.

V Pardubicích rozváží jídlo do zdravotnických zařízení firma Multi-Catering. Ta potvrdila, že do domova důchodců ve Smilově ulici dováží jen třicet jídel.

ČTĚTE TAKÉ:

Ředitel Stránský, kandidát na primátora za sdružení Pernštejn, nejdříve tvrdil, že počet porcí odpovídá počtu klientů. Potom ale pochopil, že deník zná přesné číslo.

"Metabolismus tuku u starých lidí je jiný. Při běžných porcích by tloustli. Musíme myslet i na personál, který je přenáší," řekl Stránský a dodal, že se musí klientům upravovat nutriční hodnota.

Pro důchodce normální porce
Odbornici na výživu tato argumentace rozčílila. "To je nesmysl. To, že je člověk starý, neznamená, že by neměl dostávat dospělou porci," vysvětluje nutriční terapeutka Pavla Drábková, která v Léčebně dlouhodobě nemocných v Pardubicích sestavuje jídelníček.

V den, kdy se do domova vydala MF Dnes, se podávaly kuřecí plátky. "Dva pracovníci se chopí nožů a začnou maso krájet tak, aby se o něj mohly podělit na čtyři desítky důchodců," řekla jedna z brigádnic, která nechtěla být jmenována. Ostatní zaměstnanci se k tomu nechtěli vyjadřovat.

Dodáváme z dobré vůle
Na nesprávný počet porcí přišla náhodou v červenci nová brigádnice. Zavolala do firmy Multi-Catering, že chybí šestnáct jídel. Firma 'chybějící' jídla hned dovezla. Při dalším vyšetřování objednávky, ale zjistila, pro kolik lidí mělo třicet porcí stačit.

Domov důchodců ke všemu za jídlo naposledy zaplatil v květnu, do té doby si ještě od ní objednával snídaně, obědy i večeře. Od června už firma dováží jen obědy, a ke všemu zadarmo. "Mohu potvrdit, že od června jsme nedostali zaplaceno. Dodáváme z dobré vůle," řekla za firmu Věra Vašková.

Umístění seniora v tomto domově důchodců stojí 18 tisíc korun.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz