Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Domy nad tunelem Blanka mají narušenou statiku, obyvatelé se bojí

Stavba tunelu Blanka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba tunelu Blanka | foto: Lidové noviny

PRAHA Obyvatelům jednoho z domů v pražské Korunovační ulici, který stojí v místě, kde se razí tunel Blanka, hrozí, že okna a dveře jejich bytů se budou muset kvůli porušení statiky podepřít. Lidé se bojí, že se dům zřítí, ale vadí jim i možná přítomnost stavbařů v jejich bytech a nedostatek informací od stavební firmy. Podle firmy Metrostav nejsou podobná opatření ojedinělá.

Obyvatelé družstevního domu číslo 25/981 v Korunovační ulici, pod nímž se razí poslední úsek tunelu Blanka a přímo pod objektem má být strojovna vzduchotechniky, podle serveru iDnes.cz dostali před několika dny technickou zprávu, která je upozorňuje, že dům není staticky v pořádku, a že pokud se při ražbě poruší statika, budou se okna a dveře v některých bytech podpírat výdřevami a traverzami. Opatření by se dotklo také podlahy.

Tunel Blanka

Výstavba Blanky

Tunelový komplex Blanka bude součástí severozápadní části městského okruhu, staví se mezi Malovankou a Pelc Tyrolkou. Dlouhý bude více než 6300 metrů, z toho samotné tunely budou mít asi šest kilometrů. Podle plánu by měl být dokončen v druhé polovině roku 2011.

"Statici tu byli dokonce dvakrát na jaře a všichni říkali, že je tu všechno v pořádku. Jak může být všechno v pořádku, když pak zjistím, že náš dům má při měření velmi negativní hodnoty? Dokonce hrozí, že by mohl spadnout," řekla jedna z obyvatelek domu.

Obyvatelům bytů se zásah do soukromí nelíbí, bojí se, že jim dělníci zničí zařízení. Stavbaře by do svých bytů však pustit měli. "Nemusím je do bytu pustit, ale co si tím pomohu? Cokoliv se stane, je potom na mé hlavě," konstatovala žena.

Dodala, že o tom, jak budou družstevníci ve věci postupovat, rozhodnou na pondělní schůzi, poradí se o tom také s právníkem. Obyvatelé tvrdí, že všechny informace o tunelu dostávají pozdě, komunikace s městem i stavbaři prý vázne.

Podpěry možná nebudou potřeba

Podle firmy Metrostav, která je zhotovitelem stavby, není postup v Korunovační ulici rozhodně ojedinělý, podobně se údajně postupovalo u stavby metra. Mluvčí Metrostavu František Polák uvedl, že jde pouze o preventivní návrh a že není vůbec jisté, zda budou výdřevy a podpůrné trámy v domě vůbec třeba.

"Taková opatření jsou navíc plánována pro celou plochu, nikoliv jen pro Korunovační ulici," ujistil Polák.

Firma také popřela, že by obyvatele kontaktovala až na poslední chvíli. Navíc pokud by byla statika domu v průběhu stavby opravdu ohrožena, Metrostav slíbil, že je připraven obyvatelům zajistit a zaplatit náhradní ubytování například v hotelu.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...