Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Česko

Objevují se falešné sbírky na pomoc Ukrajině. Podvodníci dokonce obchází i domy a lžou lidem do očí

Ilustrační foto. foto: Lada Pošmurová

Na sociálních sítích se objevují falešné sbírky na pomoc Ukrajincům. Útočníci se adaptovali na aktuální situaci a zneužívají lidské neštěstí. Obchází i domy a lžou lidem do očí. Hrozí jim až deset let vězení.
  21:27

Jak nenaletět

■ Lidé by měli být obezřetní a posílat peníze skutečně na ověřená konta. Každá organizace, jež vybírá na dobročinné účely, musí být někde zaregistrovaná.

■ Je lepší darovat finance organizacím, které fungují dlouhodobě. Neznámý jednotlivec je podle policie vždy podezřelý.

■ Sbírka, která nemá řádnou internetovou stránku a je zveřejněna jen na Facebooku, zavání průšvihem.

■ U oficiálních sbírek je důležitá průhlednost. Měly by mít zřízený transparentní účet, který lze na internetu vyhledat. Dárce si pak může ověřit, kam přesně peníze posílá a hlavně pro jaké účely.

Zazvoní zvonek a u dveří stojí neznámý muž, který vybírá peníze na pomoc Ukrajincům. Nejde přitom o žádného dobrovolníka z neziskové organizace, ale o podvodníka. „Když jsem ho požádal o legitimaci, tak mi začal nadávat do bolševiků, skočil do auta a odjel,“ popsal na svém twitterovém účtu uživatel Jarda Kylar.

Falešník rozhodně není jediný, kdo se snaží na ukrajinském neštěstí vydělat. „Evidujeme jednotky případů, určitě se tím zabýváme,“ potvrdil pro Lidovky.cz mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík. V souvislosti s válkou na Ukrajině vzniká celá řada oficiálních sbírek, Češi se semkli a snaží se pomoci. A toho právě falešníci zneužívají. „Bohužel kdykoliv se zvedne vlna solidarity mezi lidmi, tak to zkrátka přiláká podvodníky,“ uvedla pro Lidovky.cz Martina Nováková z Nadačního fondu pomoci.

‚Žijeme v metru. Doma se jen vysprchujeme a nabijeme power banky.‘ Stateční Kyjevané líčí svůj život

Pravě tato nadace zaznamenala útok na svou sbírku, která pomáhá Ukrajincům hlavně nákupem potravin a hygienických potřeb. Neznámý podvodník informace o pomoci sdílel na sociálních sítích, avšak číslo účtu změnil na své. Lidé pak nevědomky posílali peníze falešníkovi, nikoli nadačnímu fondu.

„Podali jsme trestní oznámení na policii, ta to v tuto chvíli řeší,“ doplnila Nováková. Sama přesně neví, kolik dárců podfukář nachytal a o kolik peněz je připravil. Příspěvek s nesprávným kontem sdílel z falešného facebookového profilu, o to těžší ho teď bude vypátrat. Podle mluvčího Moravčíka je důležité, aby se neziskovky policii ozvaly, strážci zákona se o tom jinak nedozví.

Stejné triky jako po loňském tornádu

V praxi to povětšinou funguje tak, že podvodník zkopíruje text nebo logo sbírky, akorát u příspěvku změní číslo účtu, případně vygeneruje jiný QR kód k platbě. „To je nejrychlejší a nejjednodušší podvod. Pak to sdílí na Facebooku a míří na city lidí,“ popsal policejní mluvčí. Nejde přitom o žádnou novinku, falešníci se takto snažili zneužít solidarity už loni v létě, kdy se jižní Moravou prohnalo ničivé tornádo.

Tehdy policie také registrovala jednotky případů podvodů. Strážci zákona kupříkladu zadrželi dvaadvacetiletého muže, který zveřejnil falešný QR kód k humanitární sbírce Diecézní charity Brno. „Před koncem loňského roku jsme případ uzavřeli,“ uvedl pro Lidovky.cz mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb. O mladíkově osudu nyní rozhodne státní zástupce a soudy.

Pachatelé také zakládají nové falešné sbírky, výjimkou nejsou ani podvodné emaily. Jindy chodí k lidem až před dům, jako tomu bylo u podfukáře zmíněného na začátku textu.

Dle expertů podvodníci v poslední době stále častěji zneužívají lidské neštěstí a soustředí se zejména na sociální sítě. „Obecně jim nahrává citová záležitost, která rezonuje společností,“ uvedl pro Lidovky.cz bývalý šéf pořádkové policie Martin Hrinko.

To je přesně případ současné války na Ukrajině, jde o tragédii, o které každý ví a mluví. Sbírek je navíc hodně, to také hraje podvodníkům do karet.

„Lidé se ztratí v jejich množství a pořádně si je neověří. Potom lehce naletí a peníze jdou do kapsy pachatelům,“ vysvětlil bezpečnostní expert. Organizátoři sbírek proto apelují na lidi, aby si číslo konta zkontrolovali přímo na oficiálních stránkách neziskové organizace.

Policie nevede přesné statistiky o falešných sbírkách. Takový trestný čin se řadí obecně do podvodů. Za loňský rok kriminalisté evidují necelých sedm tisíc skutků. I příprava je trestná, v krajním případě viníkům hrozí až deset let za mřížemi.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!